Země sv. Jana

22.08.2018 Miroslav Bína

Blíží se konec prázdnin, konec dovolených, konec výletů za odpočinkem, za romantikou.

Socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1744 je jednou z nejvýznamnějších pamětihodností města Mosonmagyaróvár; snímky z archivu autora

Někteří z nás byli u moře, jiní hledali odpočinek v horách, u jezer nebo zdraví v termálech. Pokud cestujete nebo pobýváte v zemích střední Evropy všimli jste si, kdo nás prakticky všude provází, kdo nás vítá? Je to náš svatý Jan v kanovnickém kožíšku, s očima upřenýma na kříž, v ruce palmovou ratolest.

V maďarském lázeňském městě Mosonmagyaróvár má krásné barokní sousoší, v Bad Ischlu, kde se každoročně scházejí historické vojenské kluby o narozeninách císaře pána, stojí na půvabném náměstí. Nevadí, že je jednou v Maďarsku, podruhé v srdci Rakouska. A tak bych mohl pokračovat do nekonečna. Všude tam, kde je sv. Jan, jsme tak trochu doma.

Bad Ischl – kašna se sv. Janem

V Římě, v kostele S. Lorenzo in Lucina odpočívá v první kapli zasvěcené ve věčném městě sv. Janu velký český skladatel baroka Josef Mysliveček. „Il Divino Boemo“ pohřben daleko od domova, ale u sv. Jana přesto doma.

Proč to všechno píšu? Protože vím, že všude tam, kde na svých cestách potkám sv. Jana Nepomuckého, nacházím také společné kořeny kulturní, historické nebo v neposlední řadě i ty gastronomické. Jsem prostě rád, že jsem středoevropanem, že patřím do zemí sv. Jana. Svatý Jene Nepomucký oroduj za nás, aby byl zachován náš domov v krásných zemích v srdci Evropy…

(Autor článku: Jan Kotous)