VIDEA Z LETOŠNÍCH OSLAV SV. JANA NEPOMUCKÉHO

27.09.2021 Petr SAMEC

Oslavy 300. výročí blahořečení sv. Jana Nepomuckého konané v Nepomuku v roce 2021 byly největší událostí v novodobé historii městečka, kde se celosvětově nejznámější český světec kolem roku 1340 narodil. Podobně významná oslava se naposledy v Nepomuku konala v roce 1993 při příležitosti připomínky 600 let od umučení tohoto světce.

Zástupci nepomucké farnosti, Matice sv. Jana Nepomuckého a města Nepomuk se organizaci oslav věnovali již od jara 2019. Velmi pestrý program zahrnoval desítky mší, církevních událostí, koncertů, přednášek, poutí, výstav i akcí pro děti. Přestože platilo mnoho omezení v souvislosti s pandemií COVID-19, podařilo se drtivou většinu naplánovaných akcí zrealizovat, i když některé s omezením počtu účastníků nebo v náhradních termínech.

Během oslav vznikla také velká řada video dokumentů, které si můžete prohlédnout na internetu. Dovolujeme si Vás upozornit na dvě akce, které se konaly v září:

– velmi zajímavá přednáška P. Mgr. Miroslava Herolda, Lic. s názvem „Nejznámější Čech – sv. Jan Nepomucký“ (pro přehrání klikněte na obrázek níže): 

šachový turnaj sv. Jana Nepomuckého v Hudebním sále Arciděkanství Nepomuk (11.9. – 19.9.). Reportáž televize FILMPRO si můžete prohlédnout kliknutím na obrázek níže:

Na odkazu ZDE najdete přehledně uspořádané všechny videozáznamy, které byly pořízeny v souvislosti s letošními oslavami sv. Jana.

V říjnovém a listopadovém programu oslav 300. výročí blahořečení sv. Jana Nepomuckého je pak stále několik akcí, které by vás mohly zajímat: jejich aktuální přehled najdete na odkazu ZDE.