V charitním domově oslavili svátek sv. Františka

05.10.2018 Miroslav Bína

4. 10. 2018, Veselí nad Lužnicí; Obyvatelé charitního Domu sv. Františka i poutníci z okolí si připomněli stejnojmenného světce, jehož svátek připadá právě na 4. října. Pokračuje tak místní tradice, kterou si mnozí ani letos nenechali ujít.

Tato událost začíná vždy slavením Eucharistie, které se účastní nejenom mnozí klienti domova, ale přicházejí také jejich příbuzní, nebo přátelé a známí z Veselí nad Lužnicí i ze širokého okolí. „Pro věřící tato událost není jen nějakou tradiční modlitbou, ale je to pramen síly a duchovní energie k nesení a překonávání křížů, které s sebou často stáří přináší“, řekl otec biskup Pavel Posád.

Od počátku byl tento domov zasvěcen pod ochranu svatého Františka a svaté Anežky České – na toto druhé zasvěcení se podle biskupa Posáda pozapomnělo. Svatý František je podle něj světec, kterého znají a milují nejenom věřící křesťané, ale je to sympatická postava pro mnoho lidí dobré vůle. „I ve 21. století překvapuje a stále všechny udivuje svou zaníceností pro každého člověka a dokonce pro celé stvoření. Známá je jeho ‚Píseň bratra slunce‘, ve které ukazuje, že člověk je součástí nádherného stvoření a že se má cítit jako bratr nebo sestra všeho, co Bůh z veliké lásky stvořil a stále udržuje při životě“, připomněl otec biskup.

Po mši svaté využili přítomní příležitost ke společnému setkání a sdílení svých radostí i bolestí. „Říká se, že se nesetkávají hory s horami, ale člověk s člověkem. I tato pouť je vzácnou příležitostí pro naše vzájemné setkání a hlubší sjednocení se v lásce. Vždyť každá sdělená bolest se stává poloviční a každá sdělená radost se stává dvojnásobnou…“, dodal světící biskup.

Dům sv. Františka – chráněné bydlení funguje od roku 2005. Jeho původním záměrem byla potřeba pomoci lidem, které zasáhla ničivá povodeň, a ztratili bydlení. Nyní se zde však zaměřují na lidi s mentálním a zdravotním postižením. Klienti tohoto charitního domu jsou často špatně pohybliví, zároveň tu mají domov mladší lidé s mentálním postižením. Od roku 2017 zde našli svůj nový domov také kněží, kteří odešli z aktivní služby.

Fotogalerie

(Autor článku: Miroslav Bína)