V Česku cizincem, a přesto doma

12.07.2018 Miroslav Bína

11. 7. 2018, České Budějovice; Narodili se stovky a tisíce kilometrů od našich hranic, přesto se rozhodli žít v Česku. Výstava fotografií „Jsme ze stejné planety“ nabízí tři desítky portrétů a příběhů z rodinného či pracovního prostředí a odpovídá na otázky, jak se zde žije cizincům.

Autor fotografií Jindřich Štreit při vernisáži výstavy; snímky M. Bína

Fotografie Jindřicha Štreita doplňují texty s příběhy, zpracované novinářkou Martinou Vašíčkovou. Zájemci je mohou zhlédnout v křížové chodbě dominikánského kláštera na českobudějovickém Piaristickém náměstí do 30. července 2018, denně od 10:00 do 17:00.

Vernisáže k putovní výstavě se ve středu 11. července zúčastnil také autor fotografií Jindřich Štreit. Fotografický cyklus „Jsme ze stejné planety“ vytvořil v roce 2012 v době před migrační vlnou, kdy se ještě o cizincích tolik nemluvilo. „V době vzniku fotografii byli cizinci preferováni a akceptování. Byl jsem osloven, abych fotografoval třicet cizinců, kteří se zde rozhodli žít a vybrali či naší zemi za svoji novou vlast. Snímky jsem pořídil v Ostravě, Olomouci, Brně a dalších menších lokalitách. Nebyl problém najít třicet národností a byla to zajímavá a krásná práce. Setkávat se a hovořit s těmito lidmi bylo velmi příjemné a povzbuzující, zejména v tom, že všichni vnímali naši zemi velmi pozitivně – jako bezpečnou s dobrou životní úrovní,“ uvedl autor.

Výstavu lze zhlédnout v dominikánském klášteře na českobudějovickém Piaristickém náměstí.

Do projektu se zapojili migranti z blízkého okolí (Slovensko, Německo, Polsko, Ukrajina) i ze zámoří (Spojené státy, Kolumbie, Ekvádor, Uganda, Jihoafrická republika). Mnozí z nich zde podle Jiřího Štreita stále zůstávají. Na základě zkušeností z rozhovorů s těmito cizinci si myslí, že bychom si měli více vážit podmínek, ve kterých žijeme. To bylo také jedním z důvodů vytvoření výstavy.

„V ČR žije přes půl milionu cizinců, kteří sem přišli za vzdělání, zaměstnáním, či životním partnerem. Začátky jsou pro ně spojené s překonáním jazykové bariéry, bydlením nebo vzděláním pro děti. Pomáháme jim s řešením těchto potřeb,“ vysvětlila Iveta Mikulenková, vedoucí Poradny pro cizince a migranty českobudějovické Diecézní charity.

Výstavu připravila Poradna pro cizince a migranty při českobudějovické Diecézní charitě, za finanční podpory Ministerstva vnitra ČR.

(Autor článku: Miroslav Bína)

Pozvánka na výstavu