Otec biskup Vlastimil Kročil požehnal ležák pro papeže Františka

Diecézní biskup Vlastimil Kročil dnes požehnal várku budějovického Budvaru, ze které pivovar naplní 122 litrových lahví pro papeže Františka. Papeži je předá českobudějovická delegace jako dar při generální audienci 13. prosince.

Zbytek z várky o objemu 600 hektolitrů se bude prodávat v českobudějovických restauracích Vatikán na Lannově třídě a Budvarka v Budvaru. Počet lahví připomíná 122 let od založení pivovaru.

Várce žehnal otec biskup ve varně, kterou od roku 1989 zdobí kříž s Ježíšem Kristem a požehnal i zaměstnancům. „Bože, dej zdar naší práci. Bože, tys dal vyrůst všem plodinám, ze kterých člověk svou prací činí nápoj, který slouží ke zdraví a osvěžení. Prosíme tě, požehnej tuto várku a žehnej také i všem, kdo se podílí na výrobě českobudějovického piva, kéž zakouší radost a štěstí ze své tvůrčí činnosti. A ti, kdo si budou tímto pivem připíjet, ať jim to prospívá ke zdraví duše i těla. Ať platí ono staré a moudré: Dej Bůh štěstí,“ řekl při žehnání Vlastimil Kročil.

Církev tak podle něj navazuje na sedmisetletou tradici pivovarnictví v Českých Budějovicích. Lahve dostane papež při generální audienci, dají mu je zástupci pivovaru a města společně s biskupem a českým velvyslancem ve Vatikánu Pavlem Vošalíkem. Vlastimil Kročil papeže již několikrát navštívil při generálních audiencích. Nápad se zrodil díky pobytu ministra zahraničí Vatikánu v kraji, roli sehrálo i to, že Pavel Vošalík pochází z jižních Čech.

„Lahve předáme jako poděkování svatému otci za jeho službu. Tradice ve Vatikánu existuje, nejsme jediní, kteří mu budeme dávat pivo,“ řekl Kročil s tím, že papež ho nevypije sám, rozdělí se se zaměstnanci. „Jsem rád, že v jižních Čechách je pivovarnická tradice, která trvá celá staletí. Je dobré podporovat to, co se zde narodilo,“ řekl otec biskup, rodák z Brna, který má raději Budvar než brněnské pivo. „Starobrno je možná trošičku sladší, já dávám přednost méně sladkým nápojům,“ dodal.

Sládek Adam Brož ČTK řekl, že od roku 1999, kdy do Budvaru přišel, vaří podnik pivo pro církevního hodnostáře poprvé. „Dnes se uvaří várka, následují tři měsíce poctivé řemeslné pivovarské dřiny do hotového piva. Budou to jednolitrové lahve, které se prodávat nebudou. Jsme velice poctěni a hrdi, že můžeme kousek našeho regionu poslat svatému otci,“ řekl Brož. Pivo se vaří z odrůdy Žatecký poloraný červeňák, vysoce aromatického chmele. „Z běžně dostupných chmelů je nejdražší, tuna stojí kolem 300.000 korun,“ řekl ČTK mluvčí Budvaru Petr Samec.

Budvar loni prodal 1,61 milionu hektolitrů piva, nejvíc ve své historii, a měl rekordní tržby 2,54 miliardy korun. Pivovar, který vlastní stát, letos investuje 750 milionů, do roku 2020 investuje dvě miliardy korun. Budvar zaměstnává 670 lidí. Loni vyvezl do 77 zemí 975.000 hektolitrů, tedy 60,4 procenta své produkce. Meziročně to bylo o 8,5 procenta více. Na celkovém exportu piva z ČR se loni podílel Budvar 22,5 procenta.

Zdroj: ČTK

25.2.2018
3.3.2018
Rožmitál pod Třemšínem

Exercicie pro kněze

Arcibiskupství pražské, penzion Panský dům Rožmitál pod Třemšínem zve na exercicie pro kněze „A znovu přijde ve slávě…“...

26.2.2018
4.3.2018
V týdnu od 26. 2.…

Vysílání Rádia Proglas

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony a také mnoho zajímavých informací najdete na...