Na přijímání bezlepkových hostií se nic nemění

Česká média chybně informovala o údajném zákazu bezlepkových hostií, který měl vydat Vatikán. Pro věřící trpící celiakií se nic nemění!
 
Ti mohou i nadále přijímat tzv. nízkolepkové hostie s velmi nízkým množstvím lepku. Kdo by trpěl silnou alergií na lepek a nemohl přijmout ani tyto hostie, může přijímat Krev Páně – proměněné víno.
 
Okružní list Kongregace pro bohoslužbu a svátosti, na nějž se články v médiích odvolávají, nemění stávající praxi svatého přijímání. Pouze připomíná normu z roku 2003.
 
Věřící trpící celiakií mohou i nadále přijímat tzv. nízkolepkové hostie (lidově nazývané také bezlepkové). Ty obsahují jen velmi nízké množství lepku (max. 0,025 mg na hostii), a proto jsou pro většinu celiaků vhodné (pro srovnání: podle nařízení Evropského společenství jsou považovány za bezlepkové výrobky, které obsahují max. 10 mg na 100 g sušiny). Zároveň plně odpovídají liturgickým předpisům. Hostie zcela bez lepku se nevyrábí.

Vždy se doporučuje, aby se věřící domluvil s knězem přede mší svatou na průběhu svatého přijímání.

Liturgická komise České biskupské konference vydala v roce 2015 dokument „Svaté přijímání a bezlepková dieta“.

Zdroj: ČTK; cirkev.cz

25.2.2018
3.3.2018
Rožmitál pod Třemšínem

Exercicie pro kněze

Arcibiskupství pražské, penzion Panský dům Rožmitál pod Třemšínem zve na exercicie pro kněze „A znovu přijde ve slávě…“...

26.2.2018
4.3.2018
V týdnu od 26. 2.…

Vysílání Rádia Proglas

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony a také mnoho zajímavých informací najdete na...