Biskup Vlastimil Kročil: Máme příležitost poděkovat Bohu za plody země

Dříve sedláci objížděli svá pole na koních, dnes takto vyjíždějí v traktorech. Při podobných událostech si mohou předat cenné zkušenosti. Nesmíme přitom zapomenout na význam vztahu a sepětí obyvatel s místní krajinou. Je zde důležitý aspekt setkávání, poděkování za úrodu a pokory před přírodou, která nás živí.“

Otec biskup to prohlásil v rámci slavnostního zahájení 44. ročníku agrosalónu Země Živitelka na českobudějovickém Výstavišti. Setkal se zde s tuzemskými výrobci potravin a zemědělské techniky, se kterými diskutoval o rozvoji a údržbě krajiny.

 

Zahájení významného setkání zemědělců se neslo v duchu podpory domácí produkce. S hrdostí na české zemědělce poděkoval za plody země Bohu také místopředseda Sněmovny Jan Bartošek.

Bývalý prezident Václav Klaus upozornil aktuální problémy s dovozem potravin zahraniční produkce, které posunuly diskusi o zemědělství jiným směrem. Domnívá se, že je proto třeba maximum potravin pro tuzemskou spotřebu vyrobit na území republiky. Podle prezidenta Miloše Zemana jsou zemědělci architekti krajiny. „Dotovat máme výrobu, nikoli ne-výrobu“, uvedl na adresu dotací pro agrární sektor.

Ministr zemědělství Marián Jurečka připomněl, že tuzemské zemědělce můžeme podpořit především vlastním nákupem jejich výrobků. Projekt na podporu jihočeských potravin v podobě „produktové mapy“ chystá podle vyjádření hejtmanky Stráské také Jihočeský kraj.

Mezi hosty slavnostního zahájení agrosalónu nechyběli také předseda Senátu ČR Milan Štěch, ministr životního prostředí Brabec a zahraniční hosté. Po slavnostním zahájení následovalo předání cen a certifikátů pro mladé vědecké pracovníky pro rok 201 a za nejlepší realizovaný výsledek výzkumu a experimentálního vývoje v roce 2017.

25.2.2018
3.3.2018
Rožmitál pod Třemšínem

Exercicie pro kněze

Arcibiskupství pražské, penzion Panský dům Rožmitál pod Třemšínem zve na exercicie pro kněze „A znovu přijde ve slávě…“...

26.2.2018
4.3.2018
V týdnu od 26. 2.…

Vysílání Rádia Proglas

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony a také mnoho zajímavých informací najdete na...