Apoštolát modlitby s papežem Františkem na květen 2017

Apoštolát modlitby s papežem Františkem na květen 2017
Datum od: 1.5.2017 00:00
Datum do: 31.5.2017 00:00

Nová kněžská povolání. To je naléhavý úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na měsíc květen 2017.

Vyzývá ke zvláštní modlitbě proti pokušení malomyslnosti, abychom dostávali „kněze zamilované do evangelia, schopné stávat se pro bratry jejich bližními“ a za kněze, „aby byli živým znamením milosrdné Boží lásky„, řekl Národní koordinátor iniciativy Pavel Ambros.

Modlitba za nové kněze je pro něj uvědoměním si dnešní situace: „Dle nejnovější vatikánské ročenky je v současné době na světě 1 miliarda 285 milionů lidí pokřtěných v katolické církvi, to znamená o jedno procento více než v předchozím roce a o 7,4 % více než před pěti lety. Celkem je na světě celkem 414 656 kněží a 116 843 seminaristů. Existují však značné rozdíly v jednotlivých světadílech. Největší narůst povolání byl zaznamenán v Africe a to o 19,4% za pět let. K největšímu úbytku kněží a seminaristů došlo v Evropě, kde se jejich počet snížil o dva a půl tisíce. Nedokázal je vyrovnat ani výrazný nárůst v počtu kněží v Africe a Asii,“ píše.

Kdo se modlí za kněžská povolání, připravuje sebe i své okolí na přijetí darů. Za kněze se nemodlíme jen proto, aby byli jako čisté světlo duchovní síly, ale abychom se je učili i takto vidět.

Ředitel Centra Aletti v Olomouci závěrem své úvahy zdůrazňuje nové poslání kněze ve dnešním světě, které se neobejde bez naší modlitby. Je povolán vést křesťanský lid v umění rozpoznat Boží hlas v zástupu často zmatených a překřikujících se hlasů, které si vzájemně odporují. Musí umět rozlišovat, tedy činit odvážnou volbu, při níž kněz pomáhá hledat to, co Bůh chce od každého křesťana, co je jeho osobním povoláním. Pro každého hledá maximální možné dobro v situaci, v které se nachází. Ale také umí včas říci jasné slovo, neutvrzující hledajícího v klamech a iluzích. Umí probouzet „neklid“ duše, který ji činí schopnější přijímat Boží lásku.

Hledání Království znamená unikat logice průměrnosti a ´nezbytného minima´, a otevírat se objevům velkých snů, které má Bůh pro nás,“ uzavírá své podněty k přemýšlení Ambros.

25.2.2018
3.3.2018
Rožmitál pod Třemšínem

Exercicie pro kněze

Arcibiskupství pražské, penzion Panský dům Rožmitál pod Třemšínem zve na exercicie pro kněze „A znovu přijde ve slávě…“...

26.2.2018
4.3.2018
V týdnu od 26. 2.…

Vysílání Rádia Proglas

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony a také mnoho zajímavých informací najdete na...