Českobudějovická diecéze přijala Pannu Marii – Matku Církve

Během oslav »Fatimského jubilea« se při slavení votivních bohoslužeb ke cti Panny Marie předčítá úryvek z evangelia sv. Jana, v němž evangelista píše o sobě: „…v tu hodinu ji onen učedník přijal k sobě“ (Jan 19, 25-27).

Bylo to pondělí 18. září, kdy v českobudějovické katedrále sv. Mikuláše probíhal v mariánském duchu mimořádný kněžský den. Za přítomnosti diecézního biskupa Mons. Vlastimila Kročila, pomocného biskupa Mons. Pavla Posáda a velkého počtu kněží z celé diecéze se dostalo přijetí i milostné soše Panny Marie pocházející z místa jejího zjevení v Cova d´Iria ve Fatimě. Po koncelebrované mši svaté a výkladu, který byl věnován významu fatimského poselství, se všichni přítomní zasvětili Panně Marii a do její ochrany svěřili i své farnosti.

V průběhu dne pak přicházelo do katedrály mnoho věřících, nejen starších, ale i dětí a mládeže, aby v atmosféře ztišení mohli spatřit milostnou sochu Panny Marie. Odpoledne se katedrála opět zaplnila stovkami (cca 700) věřících z celé diecéze, aby slavením mše svaté, modlitbou a průvodem přes náměstí do klášterního kostela, vyjádřili úctu Neposkvrněnému Srdci Panny Marie. V samotném závěru slavnosti a společném zasvěcení zazněly meditace provázené zpěvem studentské scholy a lidé mohli předložit i své písemné osobní prosby.

Převezení milostné sochy Panny Marie do sousední plzeňské diecéze (ve středu 20. září), předcházela ještě dvě krásná zastavení; nejprve v Dobré Vodě u Nových Hradů, poté na Klokotech u Tábora. Na obou místech to bylo opět neočekávané množství věřících a poutníků, kteří se s upřímnou vroucností účastnili mše svaté, průvodu, společných modliteb či adorace. Fatimskou atmosféru také vhodně dotvářeli i tři malí pasáčci, tři děti z farnosti Veselí nad Lužnicí, které provázeli milostnou sochu Panny Marie, nejen v Budějovicích a Klokotech, ale i na ostatních místech naší vlasti, kudy putovala.

Panna Maria ve Fatimě sdělila třem pasáčkům, že rozšíření úcty k jejímu Neposkvrněnému Srdci si přeje Bůh, a to proto, že skrze ni ustanovuje zvláštní plán záchrany lidských duší před věčným zavržením – peklem. Díky velkorysému „přijetí“ v českobudějovické diecézi bylo již možné vnímat duchovní plody a jistě i síla zasvěcení se Bohu prostřednictvím Panny Marie, Matky Krista a Matky Církve, bude v budoucnosti patrná. »Fatimské jubileum« a putování milostné sochy Panny Marie, vyvrcholí teologicko-pastorálním sympoziem, které bude zakončeno o svátku Panny Marie Růžencové v sobotu 7. října 2017 v Koclířově u Svitav, kde sídlí Národní centrum Fatimy.

Hanka Frančáková, ČM Fatima Koclířov