Tři králové dokoledovali. Na mnoha místech pomáhají i stmelují.

15.01.2019 Miroslav Bína

14. 1. 2019, Diecéze českobudějovická;Tříkrálová sbírka je u konce. Od 1. do 14. ledna mohli lidé potkávat po celé republice tisícovky koledníků, kteří koledovali ve prospěch potřebných. V českobudějovické diecézi se jich zapojilo přes 5 tisíc. Předběžné výsledky obětavého snažení „králů“ naznačují, že v letošním roce by na mnoha místech mohl být překonán loňský rekord.

Snímky: Zbyněk Novotný

Z daru, který dárci vhodili koledníkům do kasičky, 65 % zůstává přímo v obci či regionu, kde se vykoledovaly, 15 % využije na své projekty diecézní Charita, 10 % pomůže potřebným v zahraničí, 5 % putuje na celostátní projekty a na režii sbírky jde zákonných 5 %.

Kde peníze pomáhají?

Peníze nejčastěji podpoří sociální a zdravotní služby poskytované místními Charitami, kde pomohou zkvalitnit život zdravotně postiženým (např. pečovatelské služby, Dům sv. Františka ve Veselí nad Lužnicí aj.), seniorům (např. Dům klidného stáří sv. Anny v Sousedovicích na Strakonicku), matkám s dětmi (např. Domov sv. Alžběty pro matku a dítě ve Veselíčku), lidem bez domova (např. Dům sv. Petra pro muže v Záblatí na Prachaticku) i jinak potřebným. Všechny záměry z diecéze, jak budou finance ze sbírky využity, najdete na webových stránkách www.trikralovasbirka.cz/vyuziti-sbirky-2019/.

V následujících dnech se budou rozpečeťovat všechny kasičky a počítat kompletní výsledky obětavého snažení „králů“ na jednotlivých místech. Všechny výtěžky se postupně budou objevovat na celorepublikovém webu www.trikralovasbirka.cz/vysledky/.

Do Tříkrálové sbírky lze přispět dále ještě v průběhu roku pomocí dárcovské SMS na číslo 87 777 ve tvaru: DMS KOLEDA 30 nebo DMS KOLEDA 60 nebo DMS KOLEDA 90. Cena jedné DMS je 30, 60 nebo 90 Kč, z toho Charita ČR obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.

(Zdroj: Martina Baráková, DCHCB)