Proběhlo setkání krumlovských varhaníků

28.02.2019 Miroslav Bína

23. 2. 2019, Velešín; Historicky druhé setkání varhaníků krumlovského vikariátu se odehrálo ve Velešíně. Na místní faře se jich sešlo dvacet, což čtyřnásobně převýšilo počet z minulého roku.

Snímky Markéta Králová

Program odpoledne byl bohatý na teoretické i praktické informace, hlavně díky odborné přednášce o údržbě a stavbě varhan, kterou přednesl diecézní organolog PhDr. Vít Honys. Následovala diskuze o problémech nástrojů v jednotlivých farnostech a krátké neformální seznámení s pohoštěním. Zdejší nástroj ze začátku 18. století představil místní varhaník Vladimír Jantač. Setkání vyvrcholilo mší svatou, kterou celebroval velešínský farář P. Jan Mikeš.

„Myslím, že se setkání povedlo a farnost Velešín skvěle zvládla organizační stránku. Pan Honys přednášel odborně, ale dozvěděli jsme se i praktické věci. Jen byla škoda, že se nedostalo na představení jednotlivých varhaníků a farností, protože se přednáška protáhla, ale asi se nedá stihnout vše“, řekla k setkání Martéta Králová, varhanice ve Zlaté Koruně a pořadatelka setkání.

Na příštím setkání 15. února 2012 by se varhaníci chtěli zabývat tématy předeher, doher, improvizací a rytmické hudby hrané na varhany. Zvou také varhaníky z ostatních vikariátů.

(Autor článku Markéta Králová, Miroslav Bína)

Přiložené soubory