ZÁZNAM OBŘADU: Slavnostní liturgie „Výjevy z Apokalypsy“ v katedrále sv. Mikuláše

18.03.2022 Petr SAMEC

V pátek 18. března 2022 od 17:00 se konala slavnostní  liturgie v katedrále sv. Mikuláše. Záznam obřadu si můžete prohlédnout na odkazu níže nebo na YouTube kanálu Biskupství českobudějovické.

V průběhu obřadu požehnal otec biskup Vlastimil Kročil šest velkoplošných textilních tapiserií, které nově ozdobí presbytář katedrály. Každá ze šesti tapiserií (rozměry 376 cm x 235 cm) zobrazuje jeden velký ústřední motiv z Apokalypsy, k němuž se vztahují tři menší výjevy ze Starého či Nového zákona. Autorem tapiserií je celosvětově uznávaný umělec, teolog a jezuita P. Marko Ivan Rupnik, S.J., který se obřadu osobně zúčastní.

Umístění tapiserií do presbytáře bylo naplánováno již v roce 2013 při celkové obnově interiéru katedrály a jeho liturgické úpravě. Realizace tapiserií v celkové hodnotě 1,6 mil. Kč byla financována ze sbírky, která probíhala v letech 2020 a 2021. Bez pomoci mnoha dárců a sponzorů by nebylo možné toto umělecké dílo pro katedrálu získat. Za štědrost patří všem přispěvatelům upřímné poděkování.

Umístěním uměleckých děl P. Rupnika nabývá prostor presbytáře ještě vyššího významu a stává se odpovídajícím místem evangelizace a stálé liturgicko-spirituální výchovy pro celou diecézi.