Po vzoru sv. Mikuláše jsme obdarovali potřebné i Svatého otce

12.12.2018 Miroslav Bína

12. 12. 2018, Vatikán; Po svátku sv. Mikuláše, patrona českobudějovické diecéze, obdaroval diecézní biskup Vlastimil Kročil a zástupci regionu papeže Františka. V rámci adventní generální audience mu předali perníky pro potřebné a pivo z požehnané várky. Svatý otec se také seznámil s životním příběhem paní Marie Jarošové, obyvatelky Domova sv. Františka ve Veselí nad Lužnicí.

Papež František hovořil s biskupem Vlastimilem Kročilem; snímek: L´Osservatore Romano

Svatý Mikuláš, který sám obdarovával, je tradičně vyobrazován se třemi jablky. Ta symbolizují právě tři dary: pivo z požehnané várky pivovaru Budějovický Budvar n. p., perníky pro potřebné od výrobce REJ s. r. o. v Plané nad Lužnicí a splněné přání setkání s papežem, které českobudějovický biskup umožnil paní Marii Jarošové. Perníky z Plané nad Lužnicí věnovali starosta města Jiří Šimánek spolu s biskupem Kročilem Úřadu apoštolské charity, který je distribuuje sociálně slabým rodinám v Římě.

Zleva: velvyslanec ČR při Svatém stolci Václav Kolaja, biskup Vlastimil Kročil, kardinál Konrad Krajewski, ředitel DCH Jiří Kohout, starosta Plané nad Lužnicí Jiří Šimánek; snímek: Miroslav Štrunc

Výtěžek z prodeje piva pomůže charitě

Tradiční světlý ležák požehnal biskup Vlastimil Kročil loni sedmého září. Tuto požehnanou limitovanou várku pivovar nabídl v rámci adventních trhů na náměstí Přemysla Otakara II. Výtěžek 40 korun z každého prodaného piva daruje letos na projekty Diecézní charity České Budějovice, kterou Biskupství českobudějovické zřizuje. Požehnané pivo bylo stočené do sudů a do limitované edice lahví. Ruční balení celkového počtu tří tisíc lahví zajistili dobrovolníci z řad zaměstnanců pivovaru. Stejně tak prodej ležáku ve zvláštním stánku, se kterým vypomohli také zaměstnanci biskupství a charity. Sudy čepovali restaurace Vatikán, Masné krámy a také stánek na náměstí. Z várky bylo připraveno 124 lahví o objemu 1l jako dar pro papeže Františka – 1 speciálně zabalená láhev ve zvláštní krabici + 123 lahví ručně balených v transportních kartonech.

Snímek: L’Osservatore Romano

„Je to již podruhé, kdy jsem udělil své požehnání mimořádné várce českobudějovického piva a navázal tak na událost z roku 2017, jež se setkala s velikým ohlasem. Letošní várka však byla výjimečná tím, že jejím konečným účelem bude naše společná snaha podpořit účinnější pomoc a službu, kterou svým klientům poskytuje českobudějovická diecézní charita. Požehnané pivo bylo nabízeno s přáním zapojit do tohoto charitativního projektu společně s pivovarem, vedením města a kraje i všechny lidi dobré vůle. Tato iniciativa může do budoucna napomáhat při rozvíjení dobrých vztahů mezi všemi partnery, kteří se na ní podílejí – především mezi církví, městem, krajem, pivovarem, charitou a Velvyslanectvím ČR při Svatém stolci. Za toto společné dílo jsem velmi rád“, řekl otec biskup.

Výtěžek z prodeje požehnaného ležáku plánuje podle slov ředitele Jiřího Kohouta českobudějovická diecézní charita využít na rozvoj aktivit na území krajského města. „Jsme vděční magistrátu, biskupství i Budvaru, že nás do tohoto projektu přizvali jako partnera. My jsme vlastně koncovým partnerem, který z výtěžku požehnaného piva bude moci dělat to zmíněné dobro a pomoci tak lidem, kteří to nejvíce potřebují“, uvítal iniciativu Jiří Kohout.

Zleva: ředitel Budvaru Petr Dvořák; primátor Jiří Svoboda; biskup Vlastimil Kročil;  Marie Jarošová a Irena Třebínová z Domova sv. Františka; ředitel Diecézní charity Jiří Kohout.

Snažíme se pomáhat novými způsoby

Také pro samotný pivovar se jedná o zcela zvláštní aktivitu, přestože většinu své produkce ležáku exportují do 80 zemí světa a prodávají mimo domovský region. „Nesmíme zapomínat na to, že ve svém jménu máme Budějovice a vždy chceme být s tímto regionem spojeni a chceme, aby to bylo vidět. Zároveň máme minimálně morální povinnost něco zpátky tomuto regionu vracet. Jsme proto rádi, že podařilo vymyslet společný projekt charitativního piva a spojit se na něm s diecézní charitou. Na projektu se významně podíleli dobrovolníci z Budějovického Budvaru, diecézní charity, biskupství i města České Budějovice. Ti všichni během Adventu pomáhali v našem stánku při prodeji. Děkuji všem, kteří náš projekt podpořili svou prací, nebo symbolickým nákupem“, uvedl ředitel pivovaru Petr Dvořák.

Podle biskupa Vlastimila Kročila projekt ukazuje, že lze rozvíjet spolupráci i se subjekty, které nejsou přímo zaměřeny na charitativní činnost, která je vlastní církvi. „Vítáme partnery, kteří mají možnost tuto činnost podpořit. Chceme stále hledat nové cesty a způsoby, jak pomáhat lidem a tato iniciativa je toho dobrým příkladem,“ uvedl otec biskup.

Setkání se Svatým otcem se zúčastnil také českobudějovický primátor Jiří Svoboda a záštitu nad iniciativou převzalo Velvyslanectví ČR při Svatém stolci.

(Autor článku: Miroslav Bína)

 

Fotogalerie

Reportáž Radio Vaticana