Modlitba za město České Budějovice a jeho obyvatele

Primátor města České Budějovice Jiří Svoboda v doprovodu 1. náměstka Juraje Thomy navštívili ve středu 1. dubna dopoledne katedrálu sv. Mikuláše, aby v soustředěné chvíli ticha vzpomněli na všechny, kteří jsou nějak postiženi koronavirovou epidemií, a zvláště na obyvatele našeho města. Chvíli tiché vzpomínky zakončil děkan Dr. Zdeněk Mareš, Th. D. modlitbou za město a jeho obyvatele, nemocné a strádající, lékaře a zdravotníky i za všechny, na něž dopadá tíha nouzového stavu. Vzhledem k platným nařízením vlády České republiky nemohl být tento výjimečný akt přístupný věřícím ani široké veřejnosti. Ti všichni tak byli zastoupeni nejvyššími představiteli města a jeho místní duchovní správy.

Modlitba s pamatováním na všechny obyvatele Českých Budějovic proběhla u relikviáře s ostatky sv. Auraciána, který je – spolu s Pannou Marií Budějovickou – oficiálním ochráncem a patronem města. Podle křesťanské tradice byl Auracián římský voják žijící ve 2. – 3. století a v době pronásledování křesťanů byl pro svou víru popraven mečem. Pohřben byl v Kalixtových katakombách v Římě, odkud byly jeho ostatky roku 1643 vyzdviženy a přivezeny do Českých Budějovic. Nejprve byly uloženy v kostele sv. Anny a 4. srpna 1670 byly slavnostně přeneseny do katedrály sv. Mikuláše. Po mnoho dalších generací se k němu lidé obraceli s prosbou o pomoc a posilu, zvláště v období přírodních katastrof, pohrom či epidemií.

Dveře českobudějovické katedrály sv. Mikuláše zůstávají pro jednotlivce otevřené i v těchto dnech v době od 8:15 do 17:30 hodin. Děkan Mareš ujišťuje: „Každý může vstoupit bez obav, neboť několikrát týdně se provádí nejen úklid, ale i desinfekce uvnitř katedrály.“ V posvátném prostoru mohou lidé přemýšlet nad smyslem života nebo hledat paprsek naděje ve složité situaci, jakou nyní prožíváme.

Text: Miroslav Štrunc; Foto: Českobudějovický deník/Jaroslav Sýbek

O události informoval exkluzivně Českobudějovický deník – odkaz na článek včetně dalších fotografií najdete ZDE.