Mladí Češi míří na setkání s papežem

07.01.2019 Miroslav Bína

14. – 27. 1. 2019, Panama; V Latinské Americe proběhne 34. Světový den mládeže, setkání mladých lidí s papežem Františkem. Na transatlantickou cestu se vydá i skupina dvou stovek poutníků z ČR. Mottem letošního Světového dne jsou slova Panny Marie zaznamenaná v Lukášově evangeliu: „Jsem služebnice Páně. Ať se mi stane podle Tvého slova.“

Ilustrační snímek: Honza Čermák / Člověk a víra

První část setkání, takzvaný předprogram, budou mladí věřící prožívat v diecézích hostující země. Česká výprava bezmála 200 poutníků, které doprovodí biskup Pavel Posád z Českých Budějovic a Jan Vokál z Hradce Králové, jej stráví v provincii Colón, ve farnosti Pražského Jezulátka. Zde místní farnost připravila poznání tradic, kultury, sportu, výlety a dny misií, kdy poutníci vyjdou do rodin s požehnáním. V neděli se všichni poutníci setkají ve městě Colon, kde bude slavena mše svatá s místním biskupem a festival mládeže.

„Mladí z našich diecézi se nejdříve setkávají v jedné z Panamských diecézí. S místním biskupem společně slavíme Eucharistii a jsou mnohé další bohaté programy pro mladé po celý týden. Takto, jaksi aklimatizování v nové zemi, pak přijíždíme na vlastní společné Setkání mladých z celého světa. Jsem přesvědčen, a z vlastní mnohé osobní zkušenosti mohu potvrdit, že takové setkání přes všechny nemalé těžkosti přináší ničím nenahraditelné plody. Mladí zakoušejí silnou univerzalitu světové církve, navazují hluboká přátelství s lidmi jiných světadílů. Já sám mám přátele v Austrálii nebo v Brazílii, kde jsem byl na takovém setkání. Tito přijíždějí sem do Česka a můžeme pokračovat v úžasné komunikaci, protože nás spojují hluboce prožité společné chvíle. Je to nezapomenutelné. Pro mne to není úplně snadné vydat se na takovou cestu a přesto se moc těším na dobrodružství vzájemné lásky, kterou nám připravila Boží láska“, říká k události biskup Pavel Posád, delegát pro mládež při ČBK.

Poslechněte si a naučte českou verzi hymny. Hudbu složil Abdiel Jiménez, překlad zajistili Eva Gloserová (překladatelka hymny z SDM Manila 1995 – Zvěstuj dál Boží lásku) a Luděk Strašák a píseň nahrála skupina Soumrak. Text a notový záznam české verze hymny SDM 2019 naleznete pod článkem.

Společně v Panama City

Na hlavní program (22. – 29. ledna) se pak všichni sejdou do hlavního města Ciudad de Panamá (Panama City), kde budou připraveny i tematické promluvy (katecheze). Ujmou se jich přítomní čeští a slovenští biskupové.

Ve středu 23. ledna přiletí i papež František. Ten se kromě oficiálního programu Světového dne mládeže setká i s představiteli státu a církve v Panamě, navštíví mimo jiné detenční zařízení pro mladistvé  a Domov milosrdného samaritána, kde se léčí lidé nakažení virem HIV. Jeho program v rámci Světového dne mládeže začíná zahajovacím ceremoniálem akce 24. ledna od 17.30 tamního času.

Světové dny mládeže jsou setkání mladých křesťanů, které inicioval v roce 1984 papež Jan Pavel II. a oba jeho nástupci v nich pokračují. Konají se vždy jednou za tři roky, doposud jich proběhlo 14 a proběhly v deseti státech světa. Poslední takováto akce proběhla v Krakově.

Informace o Světových dnech mládeže 2019

(Autor článku: Miroslav Bína; zdroj ČBK)

Přiložené soubory