Lidé si připomněli 77. výročí lidické tragédie

17.06.2019 Miroslav Bína

15. 6. 2019, Lidice; V areálu národní kulturní památky Památníku Lidice na Kladensku si v sobotu stovky lidí připomněly 77 let od vyhlazení obce nacisty. Pietního aktu se zúčastnil diecézní biskup Vlastimil Kročil.

Snímky: © Martin Homola www.abcphoto.cz 2019

Pietní vzpomínce předcházela mše svatá na základech kostela sv. Martina, kterou celebroval českobudějovický biskup Vlastimil Kročil. Poté uctil památku lidických obětí.

„Na tomto místě není snadné promlouvat, neboť tváří v tvář tragédii, ke které zde došlo, lidská slova nestačí; jak těžko lze vyjádřit, co člověk pociťuje ve svém srdci při pomyšlení na onen červnový den roku 1942“, uvedl otec biskup.

Podle něj bychom měli pamatovat, že totalitní režimy nepřichází ze dne na den, nýbrž  po malých krůčcích, vesměs pokaždé pod rouškou demokracie, práva a svobody, avšak důsledky takové vlády můžou být naprosto děsivé. „Vaše řeč ať je: ano, ano – ne, ne!“ Tato Ježíšova slova jsou pro nás všechny výzvou, abychom stáli na stráži hodnot evangelia i všech ušlechtilých lidských hodnot a také, abychom dokázali odhodlaně a statečně čelit zlu, které je v našem světě přítomné.“

Připomněl také lidického faráře Josefa Štemberku, od jehož narození letos uplynulo 150 let, a který byl zastřelen spolu s lidickými muži. K jejich společnému hrobu byly položeny desítky věnců různých delegací včetně státních, politických a dalších organizací.

„Slavíme-li společně eucharistii na tomto místě, činíme tak s vědomím odpovědnosti a závazku. Do této eucharistické oběti chceme vložit jména všech obětí lidické tragédie, přičemž chci zvláště připomenout jméno lidického faráře P. Josefa Štemberka, protože právě před měsícem jsme si připomínali jeho 150. výročí narození. Koneckonců, i on patřil k těm, kdo uváděl do života Ježíšova slova, nad nimiž se dnes zamýšlíme; z nich on čerpal sílu až do té chvíle, kdy s vědomím blížící se tragédie neuhnul, zůstal se svými farníky a před smrtí je duchovně posiloval. Kéž tedy i tento jeho příklad je nám povzbuzením, abychom i my zůstávali vždy pevní v situacích, kdy je třeba se jasně vyslovit a říci buď „ano, ano“ či „ne, ne!“, zdůraznil v homilii biskup Vlastimil Kročil.

Hlavní projev za účasti představitelů státu a veřejného života přednesl v rámci pietní vzpomínky předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček, závěrečnou modlitbu pronesl vojenský kaplan Miloslav Kloubek.

Fotogalerie

Plán nacistů nevyšel

Osud Lidic se naplnil 10. června 1942. Po atentátu na Reinharda Heydricha 27. května 1942 byla obec po rozkazu K. H. Franka srovnána se zemí. 173 mužů bylo zastřeleno, ženy a děti byly odvlečeny do Kladna, do Reálného gymnázia, kde byly následně děti odděleny od matek. Ženy byly odvezeny do koncentračního tábora Ravensbrück, několik málo dětí vybráno k poněmčení, děti do 1 roku odvezeny do kojeneckého ústavu a 82 dětí bylo zavražděno ve vyhlazovacím táboře v Chelmnu.

Domy byly nejprve vypáleny a obvodové zdi, které odolaly plamenům, byly odstřeleny trhavinami. Z původních zhruba  500 obyvatel válku přežilo jen 143 žen a 17 dětí. Původní záměr nacistů vymazat obci z povrchu světa ale nevyšel. Lidice byly obnoveny a řada náměstí, ulic, obcí nebo i žen na celém světě nese na jejich počest jméno Lidice.

(Autor článku: Miroslav Bína)