Kostel Panny Marie Růžencové rozšíří nabídku cestovního ruchu

20.08.2018 Miroslav Bína

20. 8. 2018, České Budějovice; U příležitosti 120. výročí položení základního kamene kostela Panny Marie Růžencové vzniká prohlídkový okruh.

Interiér kostela P. M. Růžencové; snímek Anička Zemanová / Člověk a víra

Kongregace bratří Nejsvětější Svátosti otevírá svůj českobudějovický areál veřejnosti. Lidé si tak mohou kdykoliv prohlédnout kostel a restaurovanou kapli. Kongregace, která letos oslaví 130. výročí existence, se tím chce více otevřít veřejnosti a bere tento krok jako příspěvek k rozvoji místního cestovního ruchu. Kostel Panny Marie Růžencové na českobudějovické Žižkově třídě dosud lidé mohli navštívit jen při bohoslužbách.

Kostel bude pro veřejnost přístupný denně od devíti do sedmnácti hodin a vstupné je 100 korun. Organizátoři nabízejí také slevy a není třeba se ohlásit předem.

„Smyslem tohoto kroku je co nejvíce se otevřít světu. Ukázat tuto budovu i to, že v Českých Budějovicích existuje kongregace, která vznikla po konci národního obrození,“ uvedl projektový manažer kongregace Jiří Švehla. Do budoucna chtějí návštěvníkům nabídnout prohlídku prvního podlaží areálu.

Kostel Panny Marie Růžencové se nachází v blízkosti českobudějovického centra. Vchod do kostela je v zástavbě řadových domů, mnoho obyvatel města o něm proto neví. „V minulosti to zde vypadalo jinak. Nyní kostel stojí ve vnitrobloku, ale kdysi to býval otevřený prostor. Například místo vedlejšího domu Metropol byla hřiště,“ řekl rektor kostela Jan Peter Madár.

Exteriér kostela P. M. Růžencové; snímek: Petrini

Vnitřek kostela je zdobený ve stylu beuronského slohu. Podle Madára je tímto stavba unikátní. „Chceme, aby sem lidé více chodili a nacházeli tady pokoj a klid,“ dodal. Kongregace si v úterý 21. srpna připomene 120. výročí od položení základního kamene kostela.

Kongregace bratří Nejsvětější Svátostí – petrini či eucharistini, je česká římskokatolická diecézní kongregace. Založena byla 8. září 1888 českobudějovickým knězem Václavem K. Petrem, po němž se jejím členům říká petrini. První petrinský klášter vznikl v Českých Budějovicích a stále slouží jako jejich mateřinec.

(Autor článku Miroslav Bína; zdroj: Petrini, ČTK)