Historia magistra vitae – odkaz přemyslovských měst

04.06.2018 Miroslav Bína

1. 6. 2018, Praha; Jako připomínka stého výročí obnovení české státnosti se pod záštitou prezidenta republiky, pražského arcibiskupa, biskupa českobudějovického ad. uskutečnilo setkání představitelů, občanů a příznivců skupiny královských měst založených ve 13. století, zejména za vlády Přemysla Otakara II.

Vernisáž výstavy; snímek Karel Lojka

„Řada dnes zúčastněných měst dokládá, že středověk pro nás nebyl okrajový a nebyli jsme až tak mimo hlavní vývoj událostí. Proces vzniku měst je spojen s migrací obyvatel, žebravými řády a příchodem německy mluvících usedlíků, což vedlo k vytvoření napětí vrcholícího koncem 19. století a druhou světovou válkou a dnes je již z velké části překonáno“, řekl ve své úvodní řeči arcibiskup Dominik Duka. Města podle něho započala proces individualizace společnosti a občanských svobod. Demokracie se zrodila na principu městské demokracie. „O 13. století hovoříme jako o století zrození západní křesťanské civilizace a tento proces má kontinuitu ve 21. století. Rozvoj kultury je stále spojen s rozvojem demokracie. Odkaz Přemysla Otakara II. spočívá v tom, že zakládaným královským městům předal volbu svobody a současně odpovědnosti,“ uvedl český primas.

Předseda Společnosti Vyšehrad Jan Kotous zmínil tři osobnosti, spolupracovníky krále Přemysla Otakara II.: Vyšehradského probošta Petra z Prahy vykonávajícího osobně funkci kancléře v letech 1265 – 1275 a jeho nástupce, protonotáře mistra Jindřicha z Isernie, považovaného za zakladatele vyšehradské notářské školy. Třetí osobností z králova okolí je člen Řádu bratří kazatelů, dominikán P. Jindřich Librarius, podle tradice králův kaplan a zpovědník, který se stal prvním převorem dominikánského kláštera v Českých Budějovicích.

Pietní akt na místě posledního odpočinku krále Přemysla Otakara II.; snímek Bohuslava Maříková

Anna Matoušková, náměstkyně ministra kultury ČR, připomněla vývoj novodobé české státnosti, jejíž kořeny sahají do roku 1848. Také dnes se podle ní kooperace historických měst odehrává na třech úrovních: na základě společného zájmu; na základě historické podstaty měst (lázeňská, hornická…); na základě architektonického dědictví. Specifickou skupinou jsou podle Anny Matouškové města královská.

V rámci programu byla zahájena výstava „Česká státnost“ v dílech Františka Doubka a putovní výstava „Přemysl Otakar II. – král, rytíř, zakladatel“. Prof. Josef Žemlička přednesl příspěvek „Přemyl Otakar II. – král na rozhraní věků“ a účastníci setkání si vyměnili názory i zkušenosti s péčí o historický odkaz svých měst a jeho prezentaci.

Český primas spolu s českobudějovickým biskupem v pátek odpoledne také celebrovali ve Strahovském klášteře mši svatou u příležitosti ukončení akademického roku na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy.

 

Rekviem za českého krále

Rekviem za Přemysla Otakara II. v katedrále sv. Víta; snímek Jana Havlová / Člověk a víra

Přítomní si připomněli výročí úmrtí otce měst Přemysla Otakara II., od nějž v letošním srpnu uplyne 740 let. S povděkem přijali iniciativu pražského arcibiskupa Dominika kardinála Duky, který na památku tohoto krále spolu s českobudějovickým biskupem Vlastimilem Kročilem celebroval slavnostní rekviem v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha – v místě posledního odpočinku Přemysla Otakara II.

„Dnes jsme zde a vážíme si Přemysla Otakara II., protože už jako středověký člověk věděl, že vládnout znamená sloužit. Ale také věděl, že ten, kdo má moc, je vystaven nebezpečí tuto moc zneužít. Učme své okolí a děti, že zůstává úcta k zemřelým a k tomu, co velikého vykonali. Dnes jste se během celodenní konference seznamovali s velkým dílem tohoto panovníka, které nespočívalo pouze v držení meče. Bylo to dílo státotvorné, kulturní i duchovní,“ řekl arcibiskup Dominik Duka v homilii. „Povzbuzujme, aby se v naší zemi žilo podle zásad ideálu královské moci a ideálu vlády, ke kterému se musel přiblížit i Přemysl Otakar II., vládce vzdělaný a spravedlivý,“ dodal český primas.

Slavnostní liturgii předcházelo položení věnce na místě posledního odpočinku českého krále ve svatovítské katedrále.

 

Desetiletí Otakarových měst

Blok příspěvků v sále kardinála Berana na Arcibiskupství pražském; snímek Karel Lojka

Na letošním setkání účastníci zároveň projevili vůli vyhlásit desetiletí Otakarových měst rok 2018 – 2028, kterým v následujících letech chtějí připomínat tradice královských, zejména Otakarských měst, nejen v naší zemi. Spolupráci nabízejí i městům se stejnou či podobnou tradicí založení. Přítomní zástupci měst vyjádřili přesvědčení, že připomínání společných kořenů, podobné identity, ale i různosti vývoje královských měst od středověku do současnosti je přitažlivé a prospěšné. Inspirativní potenciál Otakarových měst se nabízí k širšímu využití. Společně můžeme přispět k poznání, prezentaci historického vývoje a podpoře turismu skupiny středověkých měst, jejich popularizaci i diskusi nad jejich současností.

Setkání zorganizovali JR Studio, s.r.o., Společnost Vyšehrad, z.s. a Města Otakarova, z.s., s podporou Národního památkového ústavu a Institutu pro památky a kulturu.

(Autor článku Miroslav Bína)

Fotogalerie