Domácí péče je osmkrát levnější než v nemocnici

04.07.2019 Miroslav Bína

3. 7. 2019, Praha; Domácí péče je podle Charity ČR osmkrát levnější než pobyt pacienta v nemocnici. Úhrady zdravotních pojišťoven však nepokryjí ani náklady na její poskytování. Charita ČR proto spustila petici za změnu financování a chce její projednání ve Sněmovně.

Ilustrační snímky: Charita ČR

Z 300 miliard korun veřejného zdravotního pojištění šly na úhradu domácí péče v loňském roce dvě miliardy.

Podle vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha na facebooku příští rok dojde k významnému navýšení této částky. „Domácí péče je naše jednoznačná priorita. Uvědomuji si, že máme vůči ní dluh z minulosti, kdy byla mými předchůdci přehlížena. A snažíme se ho postupně dorovnat,“ uvedl ministr.

Domácí péče letos podle něj získá nárůst úhrad o 200 milionů korun a v roce 2020 o 340 milionů korun. „Vytvořil jsem na ministerstvu pro domácí péči speciální pracovní skupinu, kde s jejími zástupci pravidelně řešíme ty nejpalčivější problémy v tomto segmentu. A sestrám chceme dát větší kompetence, abychom jim uvolnili ruce a zvýšili jejich prestiž… Domácí péče včetně mobilní paliativní péče má opravdový smysl a vždy to bude segment, který bude ministerstvo podporovat.,“ dodal Adam Vojtěch.

 

Poskytovatelé: nárůst není dostatečný

Podle zástupců poskytovatelů péče není nárůst dostatečný. „Je argumentováno tím, že celkový objem peněz do segmentu roste. Ale roste i počet klientů,“ uvedl ředitel Charity ČR Lukáš Curylo. Roste totiž počet seniorů, kteří formu domácí péče využívají nejčastěji. V současné době jich je přes dva miliony, do roku 2052 přibude další milion. „Pokud klient péči nedostane, tak mu nezbývá než navštívit nemocnici, kde většinou bývá pacientem na interně, což je osmkrát dražší než naše péče,“ dodal Curylo.

Od roku 2007 také klesly úhrady za péči, které se stanovují takzvanou hodnotou bodu z původních 1,11 Kč na současných 1,05 Kč. „Žádáme navýšení hodnoty bodu o 40 procent na 1,47 korun. Odpovídá to reálných nákladů, které máme,“ uvedl. Charita ČR řeší situaci sester v domácí péči dorovnáním platů z jiných zdrojů. Pro všechny poskytovatele domácí péče by tento požadavek podle Curyla znamenal asi miliardu korun navíc.

Poskytovatelé péče zahájili 3. června sběr podpisů na výzvu a petici za záchranu domácí péče „Doma je doma“. Chtějí jich získat 10 tisíc, aby musela problém projednat Poslanecká sněmovna. „Chceme dokrytí reálných ztrát a vizi v horizontu třeba pěti let, tedy systémové, ne krátkodobé řešení,“ dodal Curylo. Petiční akce byla schválena Radou ředitelů Charit ČR a arcibiskupem Janem Graubnerem.

 

Po řešení situace volá také Diecézní charita České Budějovice

V rámci sítě pod hlavičkou Charity Česká republika usiluje o změnu financování domácí zdravotní péče také českobudějovická Diecézní charita, která tuto péči poskytuje. Zdravotní pojišťovny nám neproplácejí všechno, co uděláme, naše sestry berou mnohem méně než ty v nemocnicích, dlouhodobé podfinancování nás jako organizaci ohrožuje. V rámci charit českobudějovické diecéze sice domácí zdravotní péče nepředstavuje silnou složku, jedná se o cca 25 zdravotních sester, ale v rámci celé české Charity je to velmi důležitý segment,“ řekl ředitel českobudějovické Diecézní charity Jiří Kohout.

(Autor článku: Miroslav Bína)

Čtěte také: