DIECÉZNÍ CHARITA ZŘÍDILA DOČASNÉ ZÁZEMÍ PRO LIDI BEZ DOMOVA

24.03.2021 Petr SAMEC

Diecézní Charita České Budějovice zřídila od pondělí 22. března až do odvolání provizorní denní centrum a noclehárnu pro osoby bez domova. Reaguje tím na dočasné omezení provozu Domu sv. Pavla v Riegrově ulici, který se ocitl v karanténě kvůli pozitivnímu výskytu onemocnění covid-19 u několika klientů.

Provizorní denní centrum v podobě vyhřívaného stanu stojí poblíž českobudějovické konzervatoře; Foto: archiv DCHCB

Dům sv. Pavla při Městské charitě České Budějovice poskytuje lidem bez domova tři služby – Azylový dům, Noclehárnu a Nízkoprahové denní centrum. Bohužel bude celé zařízení minimálně do konce března v izolaci. Lidé bez přístřeší tak ztratili možnost osprchování, odpočinku v teple, nebo získání balíčku s potravinami, teplé polévky, čaje a kávy.

„U budovy diecézní Charity poblíž Kanovnické ulice a konzervatoře jsme přes víkend zřídili dočasné provizorní denní centrum v podobě vyhřívaného stanu. K dispozici zde lidé bez domova mají teplé nápoje, jídlo poskytnuté Potravinovou bankou Jihočeského kraje, základní hygienu a nouzový šatník, v poledne vydáváme polévku, kterou dovážíme z jídelny v historické budově radnice,“ upřesňuje Petra Brychtová, vedoucí služeb Střediska Diecézní charity České Budějovice.

Od pondělí do neděle mezi 12-13 hodinou zde probíhá výdej teplé polévky; Foto: archiv DCHCB

Provoz provizorního denního centra je celotýdenní, od pondělí do neděle od 8 do 13 hodin. Jeho chod zajišťuje vždy dvojice složená z dobrovolníka a pracovníka diecézní Charity – zapojeni jsou jak sociální pracovníci z charitních služeb, tak i zaměstnanci ekonomického a administrativního úseku Střediska DCHCB.

„Naší snahou je alespoň částečně nahradit základní služby pro osoby bez domova. Jelikož noční teploty stále padají k 0 °C, k pondělnímu večeru jsme otevřeli v objektu Biskupství českobudějovického na adrese Kanovnická 16 také provizorní noclehárnu pro muže, kde jsou k dispozici čtyři lůžka a zhruba desítka tzv. teplých židlí,“ dodává Petra Brychtová.

Vstup do noclehárny je mužům bez domova umožněn od 17:30 do 19:30, odejít musí nejpozději v 8 hodin ráno následujícího dne. V provizorní noclehárně si mohou klienti vyzvednout také potravinový balíček, polévku a hygienické potřeby.

(text: z tiskové zprávy DCHCB – celý text tiskové zprávy najdete ZDE)

Přiložené soubory