Chroboly: Hnacím motorem byla opět láska (reportáž z hlavní mariánské pouti)

12.09.2022 Petr SAMEC

Tak jako každý rok i letos proběhla krásná pouť k uctění svátku Narození Panny Marie v Chrobolech u Prachatic.

Foto: Iva Hoidekrová

První zářijový víkend (3. a 4. září 2022) byl v Chrobolech opět ve znamení krásných květů, hudby i tance, dobrého jídla a pití, ale především plný krásných setkání a modliteb. Nejdůležitějším bodem poutního programu byla samozřejmě (s láskou připravená) slavnostní mše svatá v kostele Narození Panny Marie. Fotografie z chrobolské pouti najdete na odkazu ZDE.

Již v předvečer slavnosti se kostel zcela zaplnil při koncertu duchovní hudby, nad kterým tentokrát převzal osobní záštitu senátor Parlamentu České republiky pan Ing. Tomáš Jirsa společně s chrobolským starostou Oldřichem Valouchem. Soubor Gentlemen Singers předvedl snad to nejtěžší ze svého repertoáru a musím přiznat, že toto vystoupení bylo asi opravdu nejnáročnější, jaké jsme tu kdy měli. Takzvané „EVOKACE“ vycházejí z nejlépe hodnocené nahrávky „Contemplatio Caeli“, která je oceňována nejen širokou i odbornou veřejností. „EVOKACE“ zaznamenaly velký úspěch na mezinárodním sborovém festivalu v irském Corku a také v chrobolském kostele zněly naprosto úchvatně. Profesionální výkon mužského vokálního oktetu nemohl nikoho nechat na pochybách, že pánové umějí nádherně pracovat se svými hlasy. Byla to skutečná modlitba kolem chrobolského oltáře. Velebný kontratenor – hlas pana Filipa Dámece – musel jistě dlouho nechávat posluchače v němém úžasu.

Gentlemen Singers; Foto: Iva Hoidekrová

V neděli pak kostel zaplnili nejen místní farníci, ale především poutníci z širokého okolí i z celých jižních Čech. Nádhernou liturgii poutní mše svaté doplnil zpěv Prachatického chrámového sboru pod vedením paní Veroniky Králíkové. Mši svatou celebroval prachatický vikář otec Petr Plášil, který mimo jiné celou slavnost přirovnal ke svatební hostině našeho Pána s Církví svatou. Mše svatá byla zakončena poutním požehnáním s monstrancí a Nejsvětější svátostí všem přítomným a celé naší obci.

Foto: Iva Hoidekrová

Po bohoslužbě se mohli všichni přítomní občerstvit různými dobrotami, které připravily a napekly místní, ale i prachatické ženy. I těm bych chtěl v tuto chvíli velmi poděkovat za jejich láskyplnou službu. Kolem kostela byl připraven zajímavý program se starobylými šumavskými řemesly. Všichni se mohli nechat nejen inspirovat, ale také si mohli některé dovednosti sami vyzkoušet. Kromě řezbáře mohli poutníci žasnout nad zručností šindeláře, korytáře, člověka, který vyrábí dřeváky či splétá mašlovačky až po paní, která fouká skleněné šumavské perly a korálky, ze kterých vyrábí světový unikát – „šumavský růženec“. Bohatý program byl připraven i pro děti. Všichni si také mohli zazpívat či zatančit s nejstarší jihočeskou dechovou kapelou Babouci. K tomu všemu se podávala vynikající káva, pivo, grilované klobásy, selátko či jehně.

A protože krásné počasí nám doslova vyprosila Panna Maria, mohli jsme její narozeniny oslavovat do pozdních večerních hodin.

Foto: Iva Hoidekrová

Text: Petr Jan Juhaňák