Domácí zdravotní péči hrozí zánik

03.04.2019 Miroslav Bína

2. 4. 2019, ČR / českobudějovická diecéze; Charity na jihu Čech se připojují do stávkové pohotovosti sester ve zdravotní domácí péči, které tímto bojují za lepší podmínky při péči o nemocné. V úterý 2. dubna si červené mašle připnuly v Charitách nejen zdravotní sestry.

Jana Bartošová a Eva Vejšická; Snímek: DCHCB

Domácí zdravotní péče je indikována praktickými lékaři a hrazena zdravotními pojišťovnami. Úhrady zdravotních pojišťoven za provedené výkony jsou však tak nízké, že nepokryjí ani minimální platy sester. Navíc díky nastaveným regulacím není část provedené práce uhrazena vůbec. Pokud sestry z domácí péče řeknou: „A dost!“, musí si zdravotní pojišťovny pro své klienty najít i několik tisíc lůžek v nemocnicích.

Do stávkové pohotovosti se zapojují také Charity z českobudějovické diecéze. Především ty, mezi jejímiž službami je zdravotní péče v domácím prostředí, což se týká Městské charity České Budějovice a Oblastních charit v Písku, Horažďovicích, Vimperku. Připnutím červené mašle se symbolicky zapojují i další zaměstnanci ostatních profesionálních Charit na jihu Čech.

„Řadu let slýcháme, a ve skutečnosti se tak i děje, že se navyšují platy zdravotních sester. Je to určitě správné, protože jejich práce je náročná, zodpovědná a nenahraditelná. Co je však s podivem, že se zcela zapomnělo na sestry pracující v domácí péči. Jich se žádné navyšování netýká. Přitom pro výkon své práce musí splňovat vysoké kvalifikační požadavky všeobecné sestry, jako v nemocnicích a jiných zařízeních“, vysvětluje Dana Vejšická, ředitelka Oblastní charity Písek, která je stále současně i zdravotní sestrou. Vyzkoušela práci v nemocnici u lůžka, v ambulanci a od 2002 působí v charitní domácí péči. Může tedy porovnávat a objektivně stávající situaci hodnotit.

„Zdravotní sestry domácí péče odvádí fyzicky i psychicky velmi náročnou práci. Při výkonu své činnosti musí být schopné velmi často samy posoudit zdravotní stav pacienta a odborně zasáhnout i při nenadálých situacích, v různých medicínských oborech, bez možnosti využití zdravotní techniky a zázemí zdravotnického zařízení. Odvádí poctivou, profesionální práci s vysoce lidským rozměrem. Přesto tyto sestry pracují bez adekvátního mzdového ohodnocení“, zmiňuje Dana Vejšická. V písecké Charitě se dlouhodobě potýkají i s nedostatkem zdravotních sester.

 „Podporujeme stávkovou pohotovost sester v domácí péči, protože děláme svou práci opravdu poctivě a pacienty si nevybíráme, i když je péče někdy opravdu náročná. Chceme nejen lepší podmínky v rámci péče o nemocné, ale bojujeme vůbec za to, aby domácí péče nezanikla a lidé nemuseli být zbytečně dlouhodobě hospitalizováni v nemocnicích,“ doplňuje Jana Bartošová, vrchní sestra domácí zdravotní péče českobudějovické Městské charity.

Domácí péče Městské charity Č.B.

*Diecézní Charita České Budějovice zastřešuje celkem 19 profesionálních Charit, které působí napříč českobudějovickou diecézí – ta se rozkládá na území Jihočeského kraje, části Kraje Vysočina, Středočeského kraje a Plzeňského kraje. Zdravotní domácí péče je poskytována prostřednictvím Městské charity v Českých Budějovicích a Oblastních charit v Horažďovicích, Písku a Vimperku.

V oblasti domácí zdravotní péče pracuje v českobudějovické diecézi ve výše jmenovaných Charitách přes 30 zdravotních sester, které v roce 2018 vykonaly celkem 53 357 návštěv u 1 035 pacientů.

(Zdroj: Charita ČR, Diecézní charita Č.B.)