Charita aktivovala krizový plán pro horké dny

31.07.2018 Miroslav Bína

30. 7. 2018, Praha, České Budějovice; Hodně pijte a nechoďte na slunce. Tak zní doporučení Charity pro všechny a pro seniory zvlášť. Úpravou pitného režimu, jídelníčku a ochlazováním prostředí reagují také charitní zařízení v Českobudějovické diecézi.

Ilustrační snímek: Arcidiecézní charita Praha

Organismus výše uvedených skupin a malých dětí se hůř vyrovnává s vnějšími vlivy. V teplých dnech je proto vhodné, aby se senioři vyhnuli pobytu na přímém slunci a pili víc tekutin. Ty by měli doplnit domácími vývarovými polévkami, které obsahují minerální látky, a vlažnými bylinkovými čaji – třeba mátovým, jenž má chladivé účinky. I takové kroky mohou zabránit srdeční nebo mozkové příhodě způsobené dehydratací.

„Doporučujeme jíst lehčí jídla, zejména hodně ovoce a zeleniny. Z preventivních důvodů je nutné také častější měření krevního tlaku,“ řekla Ludmila Kučerová, koordinátorka zdravotních aktivit Charity Česká republika. Senioři, o které Charita pečuje, mají podle ní štěstí, že v těchto dnech nejsou sami. „Mnozí totiž mívají snížený pocit žízně, a proto charitní pracovníci dbají na jejich pitný režim,“ upozornila.

 

Zvýšenou péči věnují uživatelům charitní zařízení napříč diecézí

„Dohlížíme zejména na pitný režim, na pokojích klientů zapínáme větráky, které jsme loni nakoupili,“ uvedla Olga Medlínová, ředitelka Oblastní charity Strakonice, kam spadá Domov pokojného stáří sv. Anny v Sousedovicích. Horkému počasí přizpůsobili také jídelníček, který obohatili ovocem a zeleninou a celkový režim: „Snažíme se brát lidi na procházku ven během dopoledne, dokud ještě není horko. A dbáme na to, aby nikdo neseděl na přímém slunci.“

Ne všude se již horka projevila. Obyvatele Domu klidného stáří v Pravětíně na Šumavě, ležícím v nadmořské výšce kolem 900 metrů zatím vysoké teploty tolik netrápí. Ale i tady jsou připraveni zopakovat postup z horkého léta v roce 2014: „Kropili jsme dvůr, na pokoje rozdali větráky, zastínili okna a hlavně dbáme na to, aby klienti zvýšili příjem tekutin,“ popsala opatření Dana Marková, ředitelka Oblastní charity Vimperk.

Tato doporučení se stejným dílem vztahují také na pracovníky Charity, které horka rovněž ohrožují. „Horké dny jsou výzvou, abychom si více všímali nejen svých blízkých, ale také sousedů a třeba i lidí na ulici či v dopravním prostředku. Přehřátí a nedostatek tekutin dokáže snadno zapříčinit kolaps a nejen u seniorů a chronicky nemocných,“ dodává Ludmila Kučerová z Charity Česká republika.

Sv. Anna si dala na čas

„Ačkoliv už za sebou máme svátek svaté Anny, o níž říká pranostika ‚Svatá Anna, chladno zrána‘, v těchto dnech to moc neplatí. Současné noci jsou tropické a pro mnohé je velmi příjemné, zvláště  u vody nebo v horách. Pro ostatní to může být nejenom nepříjemné, ale také ohrožující,“ řekl k situaci biskup Pavel Posád, prezident Charity ČR. Má na mysli zvláště ty, kteří už samotné horko těžce snášejí a navíc může být spojené s určitou nutnou fyzickou námahou, nebo s povinnostmi spojenými venku.

„Jako se střídá den a noc, tak se střídá horké a studené počasí. Využijme tohoto času s myšlenkou, že možná bude chladno a my budeme vzpomínat, jak by bylo krásné, kdyby se nám sluníčko opět ukázalo,“ dodal s přáním pevného zdraví, radosti a pokoje.

 

Charita ČR doporučuje

 • Klimatizujte místnosti, máte-li tu možnost, ale jen o pár stupňů
 • Větrejte přes noc a ráno a přes den zavřete okna
 • Namočte si ručník nebo žínku a přikládejte na zápěstí, pod kolena, za krk nebo na hlavu
 • Nohy ponořte do lavóru s vlažnou vodou
 • Osprchujte se vlažnou vodou, ale současně dejte pozor na prochlazení
 • Pijte dostatek tekutin, alespoň 1,5 litru tekutin denně: nealkoholické nápoje, chladné bylinné čaje, iontové nápoje, minerálky, vhodné je i nealkoholické pivo
 • Nápoje pijte spíš vlažné než ledové
 • Konzumujte lehčí jídla – bujóny, vývary, ovoce, zeleninu
 • Vyvarujte se pobytu na přímém slunci, pokud nakrátko musíte, tedy s pokrývkou hlavy
 • Ošetřujte pokožku hydratačními krémy s UV filtrem
 • Noste lehké vzdušné oblečení z přírodních materiálů
 • Používejte lehké přikrývky
 • Nevykonávejte namáhavé práce, odpočívejte

(Autor článku: Miroslav Bína; za použití informací Charity ČR)