Burundi, skrytá perla Afriky

14.01.2019 Miroslav Bína

10. 1. 2019, Klokoty; Obdarovaná, tak se dá shrnout působení Marie Misařové v Komunitě Chemin Neuf, která odvádí skvělou práci i v africkém státě Burundi. Vyplatilo se úspěšné logopedce opustit Českou republiku?

Snímky: MPD ČR

Je překvapivé, že na Klokotech jsme besedy o sousedních státech Burundi už měli, a bylo zajímavé i srovnání našeho farníka, který je ze sousedního státu – Rwandy. Tyto země obývají pastevecké kmeny Hutů a Tutsiů, ktěří po staletí soupeří o vládu. Často se to děje i násilím, kdy umřelo při válečných konfliktech statisíce lidí. Země je tak uvržena do chudoby, i když je zde příznivé podnebí a země úrodná.

Komunita v době působení naší dobrovolnice měla i českého kněze Petra, který tam působil i jako stavitel kostela. Marie Misařová pomáhala připravovat evangelizační setkání, která v komunitě probíhají, a jejich účast je ve stovkách lidí, kteří chválí a děkují Bohu.

Na fotkách a videu jsme viděli, jak se lidé usmívají a tancují. To bylo vidět i v nemocnici, kde v primitivních podmínkách léčí sestry z řádu Misionářek lásky a naše dobrovolnice se tak na čas proměnila ve zdravotní sestru. Poznala, jak se Bůh umí postarat.

Dost mě potěšilo, jak je pro tamní obyvatele důležité si popovídat s přáteli i srdečnost k hostům. Zájem o druhé bez kalkulu, že od něj něco potřebuji, a důvěra v Boha zde, byly i pro nás darem a budeme myslet na obyvatele i v modlitbách. Povídání bylo skvělé a velký dík.

Marii provázíme modlitbou na cestu do tanzánského sirotčince Karibu Nyumbani, kam odlétá na dalších pár měsíců.

(Autor článku: js)