Biskup Vlastimil Kročil požehnal zvláštní várku světlého ležáku

04.09.2019 Miroslav Bína

4. 9. 2019, České Budějovice; Zvláštní várku požehnal dnes dopoledne ve varně národního pivovaru Budějovický Budvar. Požehnaný ležák poslouží, stejně jako loni, především k získání prostředků pro charitativní účely.

Biskup Vlastimil Kročil požehnal zvláštní várku budějovického Budvaru; snímek: Budvar

Pivo se bude prodávat v průběhu českobudějovických Adventních trhů jako limitovaná edice několika tisíc ručně balených lahví, na několika vybraných místech se bude také čepovat. Celý výtěžek z prodeje získá Diecézní charita České Budějovice.

Na ručním balení a prodeji Požehnaného ležáku se budou i letos podílet dobrovolníci z pivovaru, Diecézní charity České Budějovice a Biskupství českobudějovického. 124 litrových, ručně balených lahví pak opět poputuje do Vatikánu jako dar Svatému otci papeži Františkovi.

Fotogalerie

„Ruční balení a prodej požehnaného piva už jsou téměř tradicí našeho pivovaru. Především díky dobrovolníkům z řad zaměstnanců pivovaru a biskupství jsme loni na dobročinné účely mohli věnovat 216 tisíc korun. Přál bych si, aby letošní částka byla ještě vyšší,“ říká Petr Dvořák, ředitel Budějovického Budvaru.

 

Snímek: Miroslav Bína / BCB

Projev lidí dobré vůle

Společnou iniciativu kladně hodnotí také biskup Vlastimil Kročil. „Je pro mne velikým potěšením, že mohu již potřetí požehnat mimořádné várce českobudějovického piva. V minulém roce získala tato iniciativa konkrétní podobu charitativní pomoci na místní úrovni. Výtěžek z adventního prodeje požehnané várky piva byl věnován českobudějovické diecézní charitě na práci s dobrovolníky, kteří se starají o nejvíce potřebné lidi žijící v našem městě.

Také letos chceme tímto způsobem společně podpořit tuto účinnou pomoc a službu našim spoluobčanům a klientům charity. Jsem rád, že tuto snahu společně s námi po celou dobu podporuje i jihočeský kraj, vedení města ČB, Budějovický Budvar, diecézní charita a Velvyslanectví ČR při Svatém stolci, se kterým toto společné dílo prezentujeme také Svatému otci. Věřím, že se i při letošním adventu setkáme s lidmi dobré vůle, kteří společně s námi tento humanitární záměr podpoří,“ říká biskup Vlastimil Kročil.

Zleva: ředitel pivovaru Petr Dvořák, biskup Vlastimil Kročil, ředitel Diecézní charity Jiří Kohout; snímek: Budvar

Požehnaný ležák byl uvařen podle stejné receptury, jako světlý ležák značky Budweiser Budvar. Ten patří mezi nejznámější produkty z Českých Budějovic na světě – znají jej spotřebitelé v téměř 80 zemích a na českém vývozu piva se podílí asi jednou pětinou.

Společný projekt Biskupství českobudějovického a Budějovického Budvaru má podpořit sociální služby a účinnější pomoc klientům Diecézní charity České Budějovice, kterou zřizuje Biskupství českobudějovické, a současně aktivovat širokou veřejnost k příspěvku na tento účel. Významnou podporu projektu poskytují město České Budějovice, Jihočeský kraj a Velvyslanectví ČR při Svatém stolci.

Více informací přineseme v říjnovém vydání měsíčníku Setkání.

(Autor článku: Miroslav Bína)