Biskup Vlastimil Kročil požehnal ležák pro charitu. Z várky ochutná i Svatý otec

07.09.2018 Miroslav Bína

7. 9. 2018, České Budějovice; Diecézní biskup Mons. Vlastimil Kročil dnes požehnal zvláštní várku českobudějovického Budvaru, jejíž výtěžek pomůže klientům českobudějovické diecézní charity. Požehnané pivo obdrží darem také papež František.

Přípitek na zdar společné charitativní iniciativy; zleva sládek pivovaru Adam Brož, generální ředitel pivovaru Petr Dvořák a otec biskup Vlastimil Kročil; snímek: M. Bína / BCB

„Je to již podruhé, kdy jsem udělil své požehnání mimořádné várce českobudějovického piva a navázal tak na událost uplynulého roku, jež se setkala s velikým ohlasem. Letošní várka je však výjimečná tím, že jejím konečným účelem bude naše společná snaha podpořit účinnější pomoc a službu, kterou svým klientům poskytuje českobudějovická diecézní charita“, řekl otec biskup.

Požehnané pivo bude nabízeno při adventních trzích s přáním, aby se podařilo do tohoto charitativního projektu zapojit společně s pivovarem, vedením města a kraje i všechny lidi dobré vůle. „Tato iniciativa může do budoucna napomáhat při rozvíjení dobrých vztahů mezi všemi partnery, kteří se na ní podílejí – především mezi církví, městem, krajem, pivovarem, charitou a Velvyslanectvím ČR při Svatém stolci. Za toto společné dílo jsem velmi rád“, dodal.

Fotogalerie

Požehnanou limitovanou várku světlého ležáku bude pivovar nabízet na náměstí Přemysla Otakara II. v období 30. 11. – 23. 12. a část výtěžku z každého prodaného piva daruje na projekty Diecézní charity České Budějovice. Prodej ve zvláštním stánku zajistí dobrovolníci z řad zaměstnanců pivovaru a partnerů projektu. Z várky bude připraveno 123 lahví o objemu 1l jako dar pro papeže Františka – 1 speciálně zabalená láhev ve zvláštní krabici + 122 lahví ručně balených v transportních kartonech. Požehnané pivo bude také stočené do sudů a do limitované edice lahví.

Otec biskup při liturgii žehnání ve varně pivovaru; snímek Budvar

Společný projet Biskupství českobudějovického a Budějovického Budvaru, n. p. chce podpořit sociální služby a účinnější pomoc klientům diecézní charity, kterou biskupství zřizuje a současně aktivovat veřejnost k příspěvku na tento úmysl. „Velice si vážíme toho, že nás biskupství, magistrát města a pivovar přizvaly jako partnera do tohoto projektu. Jsem velmi rád, že výtěžek z této limitované edice byl přislíben právě nám. Finanční dar bychom chtěli použít na rozvoj našich aktivit na území krajského města. Záměr vybereme společně a vybrané prostředky chceme co nejlépe zhodnotit“, uvítal iniciativu Jiří Kohout, ředitel charity.

Otec biskup a ředitel pivovaru symbolicky přidali chmel do požehnané várky; snímek: Budvar

Také pro samotný pivovar se jedná o zcela zvláštní aktivitu, přestože většinu své produkce exportují do 80 zemí světa a prodávají mimo domovský region. „Nesmíme zapomínat na to, že ve svém jménu máme Budějovice a vždy chceme být s tímto regionem spojeni, a chceme, aby to bylo vidět. Zároveň máme minimálně morální povinnost něco zpátky tomuto regionu vracet. Jsme proto rádi, že se podařilo vymyslet společný projekt charitativního piva a spojit se v rámci něho s diecézní charitou“, řekl ředitel pivovaru Petr Dvořák.

Podle biskupa Vlastimila Kročila tato iniciativa ukazuje, že lze rozvíjet spolupráci i se subjekty, které nejsou přímo zaměřeny na charitativní činnost, která je vlastní církvi. „Pro takovou spolupráci hledáme partnery, kteří mají možnost tuto činnost podpořit. Tato iniciativa je toho dobrým příkladem,“ uvedl otec biskup.

(Autor článku: Miroslav Bína)