Betlémské světlo se šíří diecézí

18.12.2018 Miroslav Bína

18. 12. 2018, České Budějovice; Už po třicáté si lidé mohou do svých domovů odnést „Světlo přátelství“. V českobudějovické katedrále sv. Mikuláše jej dnes v podvečer do svých lampiček zájemci převzali z rukou diecézního biskupa Vlastimila Kročila, světícího biskupa Pavla Posáda a děkana katedrální kapituly Zdeňka Mareše.

Betlémské světlo rozdávali diecézní biskup Vlastimil Kročil a světící biskup Pavel Posád; snímky: M. Bína / BCB

„Jde o tradici, která je zde v katedrále sv. Mikuláše stále živá a to není něco samozřejmého“, uvedl P. Zdeněk Mareš. Betlémské světlo si podle jeho slov mohou zájemci z katedrály odnést až do Štědrého dne, kdy bude přeneseno do kostela Obětování Panny Marie na Piaristické náměstí.

Snímek: František Růžička

Plamen, symbolicky zažehnutý v Betlémě na místě narození Ježíše Krista do českobudějovické diecéze doputoval 17. prosince ve večerních hodinách ze slavnostního předání v televizi ORF v Linci, kterého se zúčastnil biskup Vlastimil Kročil a zástupci Českého rozhlasu České Budějovice.

Dětský pěvecký sbor Jitřenka

Se souborem adventních písní doprovodil dnešní podvečer v katedrále českobudějovický dětský pěvecký sbor Jitřenka pod vedením sbormistryně Elvíry Gadžijeva. Prostřednictvím rozhlasových vln se mohli zúčastnit také posluchači Českého rozhlasu na jihočeské frekvenci. Slavností provázel redaktor Filip Černý.

Světlo z Betléma, které si lidé po celém světě předávají jako důkaz dobré vůle, si až do Štědrého dne každý může odnést také z recepce Českého rozhlasu České Budějovice v ulici U Tří lvů.

(Autor článku: Miroslav Bína)