Běloruské děti zažily charitní adoptivní prázdniny

15.08.2018 Miroslav Bína

15. 8. 2018, České Budějovice; První polovinu srpna si v jižních Čechách užilo 14 běloruských dětí ohrožených špatnou sociální situací, a přímo či nepřímo postižených důsledkem černobylské jaderné katastrofy.

Snímek DCH Č.B.

Dnes končící ozdravný pobyt „Adoptované prázdniny“ pořádá každé dva roky Diecézní charita České Budějovice. „Děti jsou do tohoto projektu vybírány pracovníky partnerské Diecézní charity Pinsk. Pochází z neúplných rodin nebo jde o sirotky žijící s jedním ze svých prarodičů. Mnozí rodiče jsou odkázáni pouze na velmi nízké sociální dávky, které jsou často jejich jediným příjmem“, říká Martina Baráková z Diecézní charity.

Přesto se podle ní většina rodičů snaží rozvíjet zájmy a talent svých dětí. Dvanáctiletou Gabrielu, nejstarší ze šesti sourozenců, rodina i přes nedostatek financí podporuje v její největší zálibě – kreslení, které rozvíjí v zájmovém kroužku. Letos se pro ni a další tři běloruské děti podařilo najít české adoptivní rodiče. Ti je budou podporovat až do ukončení studia.

„Programu se účastní jak děti, které už své sponzory mají, ale také ty, kteří se o adoptivní rodiče teprve ucházejí“, vysvětluje Martina Baráková a uvádí příklad osmileté Máši, jíž od roku 2012 přispívá Sdružení Jihočeské matky. „Pomohlo jí zafinancovat náročnou operaci srostlých prstů na rukou i nohou. Nyní jim Máša mohla osobně přijet poděkovat, společně se svou maminkou, která dělala běloruské výpravě doprovod“, dodala.

První prodloužený víkend v tuzemsku strávily děti u adoptivních rodičů a charita pro ně během celého pobytu připravila bohatý program – např. návštěvy památek v Českých Budějovicích a okolí, v Českém Krumlově, Hluboké nad Vltavou. Zavítaly také do Strakonic, Písku na Kleť a Šumavu. O ubytování a stravu se dětem postaraly sestry z Kongregace Školských sester de Notre Dame a Kongregace sester Nejsvětější Svátosti. Podle koordinátorky projektu Taťjany Šerákové by děti nejraději chodily jen do kopce a z kopce, „jelikož běloruský nejvyšší kopec Dzjaržynskaja hara má nadmořskou výšku pouhých 345 m. Devítiletý Žeňa pak obdivoval velké ryby, které žijí v českých vodách“, popisuje dětské zážitky.

Adopce na dálku je projekt adresné finanční pomoci vybranému dítěti. Ročně adoptivní rodiče svému dítěti do Běloruska posílají minimálně pět tisíc korun, z nichž jsou hrazeny léky, kroužky, školní uniformy a studium. Takto vložené peníze se stávají pro dítě trvalým vkladem do jeho života. „Věřím, že tímto projektem podporujeme v dětech budoucí dobro“, zmínil při společném setkání ředitel Diecézní charity České Budějovice Jiří Kohout.

(Autor článku: Miroslav Bína, zdroj: DCH Č.B.)