Advent přivítal vánoční strom, požehnané pivo a žehnání věnců

03.12.2018 Miroslav Bína

1. – 2. 12. 2018, České Budějovice; Diecézní biskup Vlastimil Kročil a primátor Jiří Svoboda v podvečer rozsvítili vánoční strom na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. a zahájili tak letošní advent. Současně začal prodej „Požehnaného piva“, jehož výtěžek bude určen pro českobudějovickou Diecézní charitu.

Biskup Vlastimil Kročil s primátorem Jiřím Svobodou při rozsvícení vánočního stromu; snímek: M. Bína / BCB

„Chtěl bych všem popřát pokoj, který se snažíme hledat a potřebujeme jej. Pokusme se jej nalézat v tom, že si dokážeme vzájemně odpustit, udělat pro druhého dobrý skutek či obdarovat dobrým slovem. Také tyto drobnosti mohou pomáhat, abychom adventní čas prožili daleko lépe a nakonec i samotnou Slavnost Narození Spasitele Ježíše Krista“, vzkázal otec biskup Vlastimil Kročil shromážděným lidem.

Zahájení prodeje Požehnaného piva – zleva ředitel charity Jiří Kohout, biskup Vlastimil Kročil, primátor Jiří Svoboda a ředitel Budějovického Budvaru Petr Dvořák; snímek: Lucie Vargová

Je to také již podruhé, kdy biskup Vlastimil Kročil udělil své požehnání mimořádné várce českobudějovického piva a navázal tak na událost z roku 2017, jež se setkala s velikým ohlasem. „Letošní várka však byla výjimečná tím, že jejím konečným účelem bude naše společná snaha podpořit účinnější pomoc a službu, kterou svým klientům poskytuje českobudějovická diecézní charita. Požehnané pivo je nabízeno s přáním zapojit do tohoto charitativního projektu společně s pivovarem, vedením města a kraje i všechny lidi dobré vůle“, řekl otec biskup.

Kromě českobudějovického biskupa a primátora města, otevřeli adventní stánek s Požehnaným ležákem také ředitel Budějovického Budvaru Petr Dvořák a Diecézní charity Jiří Kohout. „Na projektu se významně podílejí dobrovolníci z Budějovického Budvaru, diecézní charity, biskupství i města České Budějovice. Ti všichni se budou během Adventu střídat v našem stánku a pomáhat při prodeji. Věřím, že oslovíme širokou veřejnost a pomůžeme získat finanční prostředky pro ty, kteří to potřebují. Děkuji všem, kteří náš projekt podpořili svou prací, nebo symbolickým nákupem“, uvedl Petr Dvořák.

Adventní trhy na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II.; snímek: Lucie Vargová

Pro adventní prodej v rámci adventních trhů, který byl zahájen hned po slavnostním rozsvícení vánočního stromku,  je určeno 70 sudů o objemu 50 l. Cena za čepované a lahvové pivo je 40 korun a celá tato částka bude určena charitě. Požehnané pivo se bude čepovat i v Masných krámech a v restauraci Vatikán. Také z tohoto piva bude pivovar odvádět celou částku z každého půl litru. Kromě sudového piva je pro prodej ve stánku připraveno tři tisíce kusů půl litrových lahví ležáku. Zvláštními etiketami je ručně polepili dobrovolníci v Budvaru.

Z požehnané várky ochutná i Svatý otec

Tradiční světlý ležák požehnal biskup Vlastimil Kročil letos 7. září. V rámci adventní generální audience, 12. prosince v Římě, obdrží Požehnané pivo také papež František. Konkrétně 124 láhví tohoto filtrovaného a pasterovaného ležáku o objemu 1 l. Ležák bude jedním z darů, kterými Svatého otce po vzoru sv. Mikuláše, patrona českobudějovické diecéze, obdaruje biskup Vlastimil Kročil, společně se zástupci Jihočeského kraje, Českých Budějovic, Plané nad Lužnicí a Diecézní charity. „Je to veliká pocta a čest a také výzva, abychom Svatému otci představili to, co v našem regionu umíme, bohatství, se kterým zde pracujeme“, řekl biskup Vlastimil Kročil při zahájení prodeje Požehnaného piva.

Čtěte také: Biskup Vlastimil Kročil požehnal ležák pro charitu. Z várky ochutná i Svatý otec

Liturgie 1. adventní neděle v katedrále sv. Mikuláše; snímek: M. Bína / BCB

Dejme si do pořádku svědomí

V rámci dopolední liturgie 1. adventní neděle požehnal 2. prosince v katedrále sv. Mikuláše otec biskup Vlastimil Kročil věřícím adventní věnce.

U příležitosti začátku adventu připomněl možnosti, kterými jej jako křesťané můžeme v plnosti prožít. „Nejlepší způsob, jak prožít čas adventu, znamená dát si do pořádku naše svědomí. Právě dobrým zpytováním svědomí, upřímnou svátostí smíření a velkorysým odhodláním se modlit. Užitečný způsob, jak prožívat adventní dobu, může být i čtení z Písma svatého či meditace liturgických textů mše svaté, které pro nás mohou být jistě velkým povzbuzením a prohloubením našeho vztahu k Bohu i bližnímu. Advent je časem vhodným proto, abychom zjistili, jaké dobré skutky můžeme udělat. Modlitba a dobré skutky by měly být naším cílem po celou adventní dobu. Budeme pak schopni prožívat Vánoce jako nejkrásnější chvíle našeho života, protože budeme naplno prožívat jistotu, že se Ježíš znovu narodil…“, uvedl v homilii otec biskup.

(Autor článku: Miroslav Bína)