Výstava „Návštěva papeže Františka ve Svaté zemi“

Výstava „Návštěva papeže Františka ve Svaté zemi“
Datum od: 15.2.2016 00:00
Datum do: 31.3.2016 00:00
Místo: České Budějovice, klášterní kostel Obětování Panny Marie

Výstavu, která již byla k vidění na několika místech v České republice, připravilo Velvyslanectví Státu Izrael v České republice a nyní je možné, díky spolupráci s Biskupstvím českobudějovickým, zhlédnout ji i v jihočeské metropoli. Záštitu nad výstavou převzal izraelský velvyslanec J. E. Gary Koren a českobudějovický biskup Mons. Vlastimil Kročil.

Soubor několika desítek fotografií vynikajících izraelských fotografů bude k vidění až do konce března v otvíracím čase v křížové chodbě bývalého dominikánského kláštera na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích. Fotografie zachycují jednotlivé okamžiky z cesty papeže Františka do míst, kde se narodil, žil a byl ukřižován Ježíš Kristus a kde se před více jak před dvěma tisíci lety rodilo křesťanství. Cílem této druhé zahraniční apoštolské cesty papeže Františka byla připomínka setkání mezi papežem Pavlem VI. a konstantinopolským patriarchou Athenagorasem I., které se v Jeruzalémě odehrálo před 50 lety.

Kromě připomínky nastolení nových vztahů mezi katolickou a pravoslavnou církví, se však papežova blízkovýchodní cesta nesla také ve znamení mezináboženského a ekumenického dialogu a velký význam měla rovněž jeho mírová iniciativa ohledně vztahů mezi Izraelem a Palestinou. Ta vyvrcholila na náměstí Jesliček v Betlémě, kdy František po mši svaté pozval palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse a izraelského prezidenta Šimona Perése, aby se spolu s ním ve Vatikánu setkali při modlitbě za dar pokoje. Obě strany toto pozvání přijaly a setkání se uskutečnilo.

Program papeže Františka byl podobný tomu, který absolvoval jeho předchůdce Benedikt XVI. Také on přijal pozvání jordánského krále Abdulláha II. a celebroval mši svatou na stadiónu v Ammánu. V Betlémě se setkal s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem a po mši svaté na místě Ježíšova narození navštívil děti v místním utečeneckém táboře. V Tel Avivu byl František přivítán izraelskou vládou v čele s premiérem Benjaminem Netanjahu a prezidentem Šimonem Peresem. Odtud se přesunul do Jeruzaléma, kde v bazilice Božího hrobu spolu s konstantinopolským patriarchou Bartolomějem I. a zástupci dalších křesťanských církví sloužil ekumenickou bohoslužbu na místě, kde byl pohřben Ježíš Kristus. Nakonec se papež František sešel také s jeruzalémským velkým muftim, navštívil památník holocaustu Jad Vašem a pomodlil se u Zdi nářků. Návštěvu zakončil mší svatou na místě Kristovy Poslední večeře, která podle jeho slov symbolizuje „sdílení, bratrství, harmonii a mír“.

Biskupství českobudějovické

Přiložené soubory