Biskupství plánuje opravy významných památek

19.01.2018 Miroslav Bína

Významné jihočeské kostely a poutní areály se dočkají v nejbližších letech zásadních obnov. Poté se více otevřou věřícím i turistům.

Kostel obětování Panny Marie v Č. Budějovicích; snímek: Karolína Bártů

Bývalý českobudějovický Dominikánský klášter, římovský poutní areál s křížovou cestou, kostel svatého Prokopa ve Strakonicích, kostel P.M. Královny a sv. Jiljí v Třeboni, kostel Nanebevzetí P.M. s kaplí sv. Jana Nepomuckého v Kájově a další sakrální stavby čekají rozsáhlé opravy také díky podpoře z evropských fondů.

„Například klášter na českobudějovickém Piaristickém náměstí se snažíme opravovat už 20 let a stále ještě nemáme hotové ani všechny střechy. Pokud bychom nezískali podporu formou dotace, rozhodně by nebylo možné nad podobnými rekonstrukcemi ani přemýšlet. Provedly by se možná sanační práce či nejnutnější opravy„, říká František Mrosko, vedoucí stavebního oddělení Biskupství.

Ještě v letošním roce by se mohlo začít s postupnou revitalizací objektů a zařazení do nabídky církevní turistiky v českobudějovické diecézi. Objekty jsou ve vlastnictví farností, biskupství, či v pronájmu a jistý je zatím pouze příslib dotace na opravu či rekonstrukci. Výše poskytnuté dotace u každého projektu se bude odvíjet od průběhu a ukončení jeho realizace. Z Integrovaného regionálního operačního programu by na opravu osmi památek v diecézi mohlo plynout až 400 milionů korun. Dotčené objekty tak bude čekat oprava fasád i interiérů, úpravy venkovních ploch restaurování nástěnných maleb, soch, oltářů a dalšího mobiliáře.

Mezi podmínky poskytnutí dotace je zvýšení přístupnosti objektů veřejnosti, včetně uměleckých skvostů, které doposud návštěvníci nemohli spatřit. „Ideálním příkladem je kostel sv. Jana Křtitele v Paštikách na Blatensku. Aktuálně je nepřístupný, z fasády padají kusy omítky, a tak je obehnaný páskou, aby pro kolemjdoucí nepředstavoval nebezpečí. Uvnitř se nachází unikátní nástěnné malby. Po obnově bude zpřístupněn veřejnosti“, dodává František Mrosko.

Čtěte také:

Také administrace projektů spojených s příjmem dotace bude náročná. „Chtěli bychom všechny práce zahájit letos. Podklady pro výběrová řízení ale musíme posílat ke schválení. V případě obnovy kostela v Paštikách jsme to udělali už v srpnu a zatím neznáme stanovisko komise. Přitom podmínkou dotace také je, aby se vše stíhalo v termínu“, upozorňuje Tomáš Smolek, který se zabývá administrací projektových žádostí.

Pětiprocentní finanční podíl samotných farností na financování oprav představuje při takto vysokých částkách i milióny korun. „Věříme, že stejně jako se to stalo v Prachaticích, se zachovají i v dalších městech a obcích a s financováním nám pomohou. Pomoci mohou i sbírky a jednotliví dárci. Hlavní je, že se nám podařilo získat tak velké dotace“, uvádí František Mrosko.

Památky, které se dočkají rekonstrukce:

  • Kájov: I. etapa – obnova kostela Nanebevzetí Panny Marie s kaplí sv. Jana Nepomuckého
  • Kájov: II. etapa – revitalizace a zpřístupnění západního křídla fary a zahrady
  • České Budějovice:  Obnova bývalého Dominikánského kláštera a kostela Obětování Panny Marie
  • Paštiky: Obnova kostela sv. Jana Křtitele
  • Prachatice: Revitalizace kostela sv. Jakuba Většího
  • Albrechtice: Revitalizace kostela sv. Petra a Pavla
  • Strakonice: Revitalizace kostela sv. Prokopa
  • Třeboň: Obnova části areálu kláštera a kostela Panny Marie Královny a sv. Jiljí
  • Římov: Obnova poutního areálu

Tématu se věnovala také Jihočeská televize 17. ledna 2018.