Biskup Vlastimil Kročil při návštěvě integrovaného operačního střediska jihočeské policie

Biskup Vlastimil Kročil při návštěvě integrovaného operačního střediska jihočeské policie
Datum od: 3.3.2016 00:00
Datum do: 11.3.2016 00:00
Místo: České Budějovice

Spolecne foto

Biskup Vlastimil Kročil s děkanem Zdeňkem Marešem si za doprovodu policejního ředitele Luďka Procházky a náměstka Romana Bláhy prohlédli i bývalou kapli v objektu ředitelství a moderní pracoviště integrovaného operačního střediska, kde vyřizují volání na linku 158.

O své práci tu hosty s kolárky informovali policisté z operačního střediska. „Od rána jsem vyřizoval už asi dvacet tísňových hovorů,“ říká nadpraporčík Jan Viktora. „Služba jako služba,“ usmívá se Grzegorz Źywczok, starokatolický kněz z Táborska, který na pracovišti působí druhým rokem a je i členem týmu posttraumatické intervenční péče vedeném policejními psychology.

„Již při svém nástupu jsem uvedl, že chci spolupracovat s církví v oblasti prevence,“ uvedl policejní ředitel Luděk Procházka. „Spolu se chceme zaměřit především na seniory, ale nevyhneme se ani mládeži,“ pokračuje Luděk Procházka. „V České republice půjde o pilotní projekt, tak věřím, že najdeme společnou cestu a uděláme pro občany maximum, aby nedocházelo k trestným činům, jejichž oběti jsou především senioři,“ dodal ředitel. Římskokatolického biskupa na středisku příjemně překvapila nejen přítomnost starokatolického kněze v uniformě Grzegorze Źywczoka. „Je úžasná zkušenost na tomto pracovišti vidět, jakým způsobem policisté bdí třeba nad církevními objekty, které jsou chráněny před zloději,“ uvedl Vlastimil Kročil. „ Za dnešní setkání jsem rád a věřím tomu, že spolupráci, o které jsme mluvili, se nám podaří uvést do života. Spolupráce s policií je na vysoké úrovni,“ dodal biskup, který pak přijal od Luďka Procházky pamětní minci Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje.

Neměl jsem dosud nikdy možnost podobné pracoviště navštívit. Je úžasná zkušenost tady vidět, jakým způsobem policisté bdí nad námi a třeba i nad církevními objekty, které jsou chráněny před zloději. Jsem rád, že jsem se mohl setkat s panem ředitelem Luďkem Procházkou, a věřím, že spolupráci ohledně prevence, o které jsme spolu mluvili, se nám podaří uvést do života. Během roku, co zde v diecézi působím, jsem měl už několikrát možnost spolupráci našeho biskupství s policií využít, zvláště při svém biskupském svěcení nebo při pohřbu emeritního biskupa Jiřího Paďoura. Jsem vděčný policejním představitelům za ochotu nám při těchto významných událostech vyjít vstříc a pomáhat, abychom mohli organizačně zvládnout velké akce, které se v rámci života církve zde v Českých Budějovicích uskutečňují.

Věřící mají svůj dobře známý preventivní program, viz Desatero a přikázání jako Nezabiješ nebo Nepokradeš. Jak můžou ještě více bránit kriminalitě?

Jsem přesvědčen, že opakování je matkou moudrosti a prevence že není nikdy dost. Některé věci a rady nemusíme připomínat jen v oblasti duchovního života. Věřící jsou významnou součástí naší společnosti  a podílejí se na občanském životě. Je správné stále připomínat i jejich, řekněme, občanské povinnosti. Jejich příslušnost k církvi má napomáhat i k tomu, aby přistupovali zodpovědně k životu ve společnosti, obci či městě. My lidé jsme hříšní. Když člověk překročí práh kostela, neznamená to, že se stává dokonalým nebo svatým. I proto považuji prevenci za velmi důležitou a časté opakování zcela jistě prospívá každému k opatrnosti. Zvlášť se to týká seniorů, protože se stářím ustupuje jejich pozornost a bdělost. Je dobré i jim připomínat různá nebezpečí, a v tom jim můžou být užiteční i všichni ostatní věřící.

Jednou z bolestí naší diecéze bylo především po roce 1989 vykrádání kostelů. Ke krádežím památek ale dochází stále, připomeňme třeba před lety ukradené sochy z Římovských pašijí nebo sochu Jana Nepomuckého, která se ztratila před pár týdny na Táborsku.

Snažíme se, abychom mohli nadále získávat podporu pro zabezpečovací zařízení do našich objektů. Během pětadvaceti let se nám už podařilo hodně objektů zabezpečit a monitorovat. Jsou chráněny v daleko větší míře než v prvních letech po revoluci, kdy jich mnoho bylo vykradeno právě proto, že v nich zařízení chyběla. Ostraha našich církevních objektů je už dneska – i díky právě policii – na vysoké úrovni.

Součástí služby církve je i žehnání pracovišť a svěření pod Boží ochranu tamějších zaměstnanců. Pokud byste byl osloven, požehnal byste i zdejšímu modernímu středisku a zdejším zaměstnancům?

Ale jistě, tomu se vůbec nebráním. Je totiž vždycky dobré, aby nejen místa, ale i lidská činnost a úsilí byly podpořeny tou mimořádnou a neviditelnou silou pocházející od toho, který nás všechny převyšuje. I pracovníci v tomto nelehkém resortu mají právo vykonávat svou práci s Božím požehnáním.